O walce rodziców i nauczycieli o darmowy transport dla jak największej liczby uczniów pisaliśmy już wcześniej. W poniedziałek 20 maja rada miejska zdecydowała się zmniejszyć liczbę dzieci bezpłatnie odwożonych do szkoły.
Mniej dzieci pojedzie za darmo do szkoły
Od września 2014r. tylko rodziny spełniające specjalne kryteria, w tym te o najniższym dochodzie, będą mogły skorzystać z pomocy miasta. Decyzję Hull City Council wyjaśnia radna Rosie Nicola: „Wysłuchaliśmy uważnie wszystkich uwag i sugestii, które pochodziły od rodziców, szkół, diecezji oraz przedstawicieli transportu. Podjęliśmy trudną decyzję w trudnych czasach. Musieliśmy pogodzić korzyść darmowego transportu z możliwościami ekonomicznymi oraz koniecznością zrobienia cięć w budżecie miasta, które wymusiła na nas rządowa polityka oszczędnościowa. Nowe rozwiązanie sprawi, że każdego roku oszczędzimy znaczne sumy pieniędzy. Jednocześnie jesteśmy szczęśliwi, że nadal będzie mogli ochraniać najsłabsze rodziny” (cyt. za: www.hullcc.gov.uk).

Zapewnienie bezpłatnego transportu dla dzieci, które mieszkają więcej niż dwa kilometry od najbliższej primary school i powyżej trzech kilometrów od secondary school jest prawnym obowiązkiem każdego miasta. Tak samo jak kwestia dowozu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i pochodzących z rodzin o niskim przychodzie. Pozostały darmowy transport zależy od dobrej woli radnych.

Poprzednie przepisy obowiązywały od 1996 r. i według miasta nadszedł najwyższy czas, by je zmienić. Przez te 17 lat bardzo wiele się zmieniło, powstało wiele nowych szkół i akademii, w sąsiednich miastach również wprowadzono uregulowania dotyczące darmowego transportu.

Źródło: www.hullcc.gov.uk