Beverley Road to jedna z najbardziej znanych ulic w naszym mieście. Przez wiele lat, w szczególności w okresie średniowiecza, była główną arterią wjazdową do Hull od strony północnej. Teraz zyskuje nowy blask!

Beverley Road jest wyjątkowa, bo dzięki jej wielkiemu znaczeniu historycznemu można tu znaleźć wiele budynków o wyjątkowej architekturze, które wybudowano w poprzednich epokach, głównie za czasów wiktoriańskich i edwardiańskich. Część z nich wpisano już na listę zabytków, inne wciąż na to czekają.

Niestety, w ciągu minionych lat można było odnieść wrażenie, że ulica jest nieco zaniedbywana. Nic dziwnego, że w końcu trafiła na listę „Heritage At Risk”, na której znajdują się miejsca wymagające szczególnej opieki.

Przez wiele lat władzom brakowało pieniędzy na zadbanie o wyjątkowe budynki stojące przy Beverley Road lub przekazanie pieniędzy właścicielom tych budynków, którzy byliby odpowiedzialni za prace remontowo-konserwacyjne. W końcu w 2015 roku udało się pozyskać środki z funduszu Heritage Lottery w ramach programu Townscape Heritage Scheme. I dzięki temu właściwie zaopiekować się ulicą i stojącymi przy niej zabytkami!

W sumie na prace konserwatorskie przeznaczone zostanie 2,7 mln funtów. Pieniądze te będą wydawane jeszcze do 2020 roku — wtedy bowiem kończy się projekt rewitalizacji Beverley Road, który rozpoczęto przed dwoma laty, i którego efekty już widać.

Beverley Road zmienia się na naszych oczach. Stare i zaniedbane budynki odzyskują dawny blask. Drewniane okna są wymieniane na nowe (również wykonane z drewna), a tam, gdzie właściciel zdążył wstawić plastikowe — są one usuwane i zastępowane takimi, które najbardziej zbliżone są do oryginału. Odtwarzana jest także elewacja budynków, na przykład gipsowe elementy dekoracyjne czy płytki. Wszystko to sprawia, że Beverley Road zaczyna przypominać ulicę sprzed wielu, wielu lat. I nie pozwala zapomnieć o tym, że Hull to wspaniałe miasto z bogatą historią, sięgającą wiele lat wstecz.