Coraz popularniejsza na całym świecie forma rozrywki, będąca połączeniem tańca i aerobiku, zdobywa rzesze fanów także w Polsce i w Wielkiej Brytanii (również wśród mężczyzn!). Zumba została wymyślona i opracowana w latach 90. XX wieku przez choreografa Alberto Pereza, znanego pod pseudonimem „Beto” i działającego w Kolumbii. Dopiero teraz jednak cieszy się tak olbrzymią popularnością. Czy pomoże Ci w pracy nad idealną sylwetką?
Zumba - oddaj się szaleństwu i zadbaj o idealną figurę na lato!
Wśród tańców, które zainspirowały Pereza do stworzenia Zumby, znajduje się między innymi salsa, samba, soca, hip-hop, mambo, flamenco, merengue, a także elementy tańca brzucha. Poza tym, autor inspirował się również wschodnimi sztukami walk, łącząc wszystko w jedną całość i dodając figury żywcem wzięte z popularnego aerobiku. Dzięki temu, Zumba oferuje nie tylko wspaniałą możliwość spędzenia szalonego wieczoru ze znajomymi w klubie, lecz również pozwala zadbać o świetny wygląd (pod warunkiem regularnego ćwiczenia, najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora). Elementy treningu wytrzymałościowego i „cardio” pozwalają szybko spalić zbędne kalorie i zrzucić kilka kilogramów, ponadto wzmacniają naszą kondycję i sprawiają, że czujemy się lepiej. Wielu ludzi, którzy tańczyli już Zumbę lub robią to regularnie, podkreśla, że taniec ten pozwala również pozbyć się stresu i zadbać o dobre samopoczucie, które pozostaje na długo po zajęciach.

Zumba dopiero w roku 2011 znalazła się w czołówce trendów w fitnessie na całym świecie, zajmując jedną z dziesięciu pierwszych pozycji (jak podał American College of Sports Medicine). Dzięki temu coraz więcej szkół tańca i klubów fitness zaczęło oferować zajęcia z Zumby – w tej chwili można się na nią zapisać w około 151 krajach na całym świecie (!), natomiast zajęcia prowadzone są w ponad stu tysiącach ośrodków. Ich liczba ciągle rośnie! Miliony ludzi oszalały na punkcie tego tańca – regularnie na zajęcia uczęszcza każdego tygodnia około 14 milionów ludzi, jednak w klubach, bez dokładnej znajomości wszystkich kroków, bawi się i tańczy o wiele więcej (powyższe dane pochodzą z oficjalnej strony Zumby; można ją znaleźć pod adresem: http://www.zumba.com/en-US/about).

Dzięki temu, że dostępne są także akcesoria i płyty DVD z kursami Zumby, można ćwiczyć ten niezwykły taniec w domu. Nie trzeba wówczas opłacać uczestnictwa w kursie, można ponadto ćwiczyć w dowolnym czasie, w zależności od potrzeb i możliwości. Z drugiej jednak strony, niekiedy warto mieć u boku doświadczonego instruktora, który pomoże sprawić, że wyciągniesz jak najwięcej z treningu. O dobrego instruktora nietrudno, szczególnie, że Zumba bije właśnie rekordy popularności.

Wielu amatorów nowego trendu podkreśla, że olbrzymią zaletą Zumby jest jej prostota. Dzięki temu, że taniec ten nie jest skomplikowany, z łatwością można opanować wiele kroków i ćwiczyć efektywnie już po krótkim czasie od rozpoczęcia treningu. Rytmiczna, szybko wpadająca w ucho, bardzo często latynoska muzyka pozwala oddać się szaleństwu i zapomnieć na pewien czas o dniu codziennym, a tym samym zrelaksować się. Na oficjalnej stronie Zumby wielokrotnie podkreślono, że ćwiczenie tego tańca przypomina raczej świętowanie niż typowe ćwiczenia w klubie fitness – dzięki temu można połączyć przyjemne z pożytecznym. Nawiązując do popularnych memów internetowych, bez wahania można powiedzieć, że „Zumba to nie taniec. Zumba to styl życia” – sprawdź czy odpowiada on Twoim wymaganiom!

Uwaga. Ze względu na to, że prawidłowo ćwiczona Zumba zawiera w sobie również elementy ćwiczeń cardio i wytrzymałościowych, przed udaniem się na intensywny trening tego tańca koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub kardiologiem, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Źródła: www.yourlife.usatoday.com,
          www.wikipedia.org,
          www.zumba.com,
          www.zumbapolska.com