W związku z Euro 2016 policjanci z drogówki w Hull i w regionie zamierzają częściej niż zwykle kontrolować kierowców samochodów.

Policjanci obawiają się, że impreza sportowa, która rozpoczyna się w piątek, przyczyni się do zwiększenia liczby pijanych kierowców na drogach. Dlatego zamierzają reagować. Kampania, która ma na celu złapanie możliwie jak najwięcej pijanych kierowców, przeprowadzona zostanie przez Humberside Police przy współpracy Safer Roads Humber. Wiadomo, że jej zakończenie planowane jest na koniec lata.

Zgodnie ze statystykami, aż 16 procent wszystkich śmiertelnych wypadków było spowodowane przez kierowców, których zawartość krwi w organizmie przekraczała dopuszczalne w Wielkiej Brytanii normy. Problemem są często także narkotyki, o których mówi się rzadziej niż o alkoholu. Tymczasem po spożyciu narkotyków również nie wolno wsiadać za kierownicę — tak samo, jak po zażyciu silnych leków o działaniu psychoaktywnym.

Oficer policji Barry Gardener twierdzi, że wypicie dodatkowego drinka dwukrotnie zwiększa szanse na wypadek. Dlatego odradza wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Gardener powiedział, że w regionie Humber w 2014 roku jedna osoba zginęła, a 22 odniosły poważne obrażenia w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. „Cierpienie rodzin, które straciły bliskich w tych zdarzeniach, było trudne do opisania” — dodał funkcjonariusz policji. I przestrzegł: „Nie można po prostu wypić sobie trochę przed wyjechaniem na drogę. Alkohol wpływa na różnych ludzi w bardzo różny sposób”.

Policjanci z drogówki są obecnie szkoleni i dysponują sprzętem, który pozwoli im sprawdzić nie tylko, czy kierowca zażywał alkohol, ale także czy zażywał narkotyki przed wejściem do samochodu. „Funkcjonariusze będą stosować specjalne testery badające oddech podejrzanego kierowcy” — zapewnił oficer Gardener.

Warto pamiętać o tym, że jeśli wypijemy dużą ilość alkoholu, pewne stężenie tej substancji może pozostawać w naszym organizmie jeszcze przez bardzo wiele godzin. Nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy już zupełnie trzeźwi.