Dobra wiadomość dla amatorów długiego spania – w nocy z soboty na niedzielę śpimy dłużej! W najbliższy weekend zmieniamy czas z letniego na zimowy, przestawiając zegarki do tyłu.
Zegarki w tył!! Zmiana czasu letniego na zimowy już w ten weekend!
Dla lubiących pospać w niedzielny poranek trochę dłużej, mamy dobrą wiadomość. W nocy z 26 na 27 października mieszkańcy Wielkiej Brytanii przestawiają zegarki z godziny drugiej na pierwszą. Natomiast w Polsce przestawiamy zegary z trzeciej na drugą godzinę. Mało kto pewnie będzie wstawał o dokładnej godzinie w nocy tylko po to, by przestawić wszystkie zegary w domu. Większość z nas zrobi to przed położeniem się spać lub rano. Faktem jest, że dzięki temu możemy spać 60 minut dłużej.

W całej Unii Europejskiej od 2000 roku czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Jednak w zależności od strefy czasowej przesunięcie czasu następuje o różnej godzinie.

Głównym założeniem przesunięcia czasu jest szeroko rozumiana oszczędność energii, związana ze zmniejszeniem kosztów oświetlenia. Coraz częściej jednak padają sceptyczne głosy o znikomym wpływie takiej zmiany na realne zużycie energii w porównaniu do problemów związanych chociażby z komunikacją i transportem.

Dyskusje dyskusjami, nam przyjdzie się cieszyć dodatkową godziną snu. Wykorzystajmy to!