Niedawno cały kraj bulwersował się programem „Benefits Street” emitowanym przez Channel 5. Teraz podobny dokument ma powstać o Hull.
"Benefits Street" w Hull
„Benefits Britain. Life on The Dole” to najnowsza propozycja od Channel 5. Czteroodcinkowy dokument będzie pokazywać osoby żyjące na zasiłku w różnych miastach Wielkiej Brytanii. Ostatni odcinek został nakręcony w Hull. Już od marca politycy i mieszkańcy podchodzą do pomysłu z dużą dozą sceptycyzmu i obawiają się, że taki negatywny program może zrujnować z trudem odnawiany wizerunek miasta.

Twórcy filmowi w swoim reportażu skupili się na zasiłkowiczach mieszkających na Orchard Park i przy Preston Road. Diana Johnson, radna z północnego Hull, mówi: „Zobaczymy, czy filmowcy pokażą zbalansowany wizerunek Hull – z jego sukcesami i wyzwaniami, które przed nim stoją – i czy podejmą problem zasiłków w sposób sprawiedliwy i inteligentny. Po ostatnich doświadczeniach i biorąc pod uwagę to, co wiemy o tym programie, nie jestem nastawiona optymistycznie” (cyt. za www.hulldailymail.co.uk).

Podobnego zdania jest radny Terry Geraghty: „Mówiąc szczerze, w ogóle nie rozumiem, po co kręcić takie programy. Channel 5 powinno przeznaczyć swoją energię na zadbanie o programy, które edukują ludzi, a nie dawać negatywny obraz mieszkańców naszego miasta. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że mają kręcić jeden odcinek w Hull, to od razu wiedziałem, że będą chcieli pokazać, iż w tych rejonach mieszkają wyłącznie osoby utrzymujące się z zasiłków. W rzeczywistości, mieszkają tam też ciężko pracujący ludzie, ale wątpię, żeby zostali pokazani”.

Odcinki programu będą emitowane w poniedziałki o 21.00. Channel 5 zapowiada, że chce w wyczerpujący sposób pokazać problemy spowodowane bezrobociem i zadłużeniem. Rzecznik prasowy powiedział: „Ten nowy program z bliska i z osobistej perspektywy przyjrzy się życiu prawdziwych ludzi, którzy kryją się za nagłówkami w gazetach. Chcemy pokazać życie tych ludzi, którzy ciężko pracują by znaleźć pracę, tych, którzy muszą przeżyć za 5 funtów dziennie i tych, którzy wiedzą jak wykorzystać kulejący system zasiłkowy”.

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/