Warto dobrze zastanowić się, zanim przystąpimy do rozbudowy naszego domu. Może się okazać, że jeśli w przyszłości zechcemy sprzedać posiadłość, stracimy wiele pieniędzy, ostrzegają eksperci Barclays Bank.

W ostatnim raporcie przygotowanym przez zespół ekspertów Barclays Bank czytamy, że powiększenie powierzchni domu o dodatkowe 30 metrów kwadratowych może spowodować, że jego cena spadnie nawet o 17 000 funtów.

Powszechnie przyjęło się, że wyremontowanie domu połączone z powiększeniem jego powierzchni o dodatkowe kilkadziesiąt metrów kwadratowych przyczynia się do wzrostu ceny nieruchomości. Okazuje się, że takie założenie jest słuszne tylko w odniesieniu do części brytyjskich domów. Na rozbudowie można zyskać w  przypadku nieruchomości położonych w Londynie (nawet do 150 tysięcy funtów). W Hull jednak nie jest już tak różowo.

Eksperci Barclays przestrzegają, że należy dobrze przemyśleć decyzję o powiększeniu powierzchni domu.

Dyrektor Barclays Bank Andy Gray powiedział, że to, czy zdecydujemy się rozbudować nasz dom, zależy od naszych indywidualnych potrzeb, zmieniających się w ciągu życia (powiększenie rodziny może wymagać przecież dobudowania pokoju dla naszego kolejnego dziecka). Gray zachęca jednak do dokładnego przemyślenia swojej decyzji i zastanowienia się nad tym, czy zmiana domu na inny – większy, nie byłaby lepszym pomysłem. Niewykluczone jest bowiem, że przeprowadzka do nowego domu będzie w rezultacie tańsza.

Dyrektor Barclays zachęca do skonsultowania się z zewnętrznym doradcą finansowym, który pomoże ocenić, która możliwość jest najlepsza w naszym przypadku.

W raporcie stworzonym przez Barclays Bank znaleźć można także wiele innych, ciekawych informacji. Napisano tam między innymi, że nie warto malować pokojów w domu na fioletowo lub jasnozielono, ponieważ kolory te nie są lubiane przez Brytyjczyków i mogą wpłynąć na obniżenie ceny nieruchomości, jeśli zdecydujemy się ją sprzedać.