Polacy na wakacjachPrzed kilkoma dniami rozpoczął się sierpień – drugi miesiąc wakacyjny. Wielu z nas już udało się na odpoczynek – czy to do rodziny, czy na działkę, czy też do Tunezji, Turcji, Grecji… Można już w każdym razie mówić o tym, jakie kierunki, które kraje są w tym roku najpopularniejsze. Być może ci, którzy nie zdecydowali jeszcze, dokąd jechać, łatwiej podejmą tę decyzję wiedząc, dokąd udają się Polacy najchętniej?

Z początkiem lipca bieżącego roku Chorwacja została przyjęta do Unii Europejskiej. Należy jednak zaznaczyć, że już wcześniej, od wielu lat mnóstwo Polaków pakowało bagaże do samochodu i udawało się na Południe, by odpocząć przez tydzień czy dwa nad błękitnym Adriatykiem. Chorwacja uchodziła za niezbyt drogi kierunek. Okazuje się jednak, że trend ten zmienia się z każdym rokiem i wakacje w słonecznej Dalmacji stają się coraz droższe! Jeśli zdecydujemy się wybrać do Chorwacji korzystając z usług biura podróży, będziemy musieli zapłacić za takie wczasy około 2 do 2,5 tysiąca złotych. Co ciekawe – do Egiptu wybierzemy się nawet za 1500zł! (podane ceny są szacunkowe i dotyczą ofert z pełnym wyżywieniem). Chorwacja nadal jednak pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych – kraj ten, choć mały, posiada wiele do zaoferowania turystom: piękne plaże, góry schodzące do morza, mnóstwo urokliwych wysp z zabytkowymi budowlami, do tego Jeziora Plitwickie, wodospady na rzece Krka… . Gorąco polecamy ten kierunek!

Agenci biur podróży wśród najpopularniejszych kierunków wakacyjnych 2013 wymieniają również Grecję. Niewiele trzeba mówić o tym kraju, by zachęcić do jego odwiedzenia, nawet jeśli wizyta ta miałaby ograniczyć się do wygrzewania się na plaży i ewentualnie jednej wycieczki fakultatywnej, pozwalającej choćby w niewielkim stopniu poznać Grecję bliżej. W tym przypadku również jest w czym wybierać: dokładne zwiedzanie samych Aten to z pewnością zadanie na kilka dni!  Nie należy się jednak spodziewać, że naszym oczom ukażą się olbrzymie starożytne budowle, pamiętające czasy słynnych filozofów, matematyków i poetów. To, co zostało z czasów świetności antycznej Grecji, to na ogół pozostałości fundamentów, kolumny, zdobienia, rzeźby… . Pomimo tego, przebywając w tak niezwykłych miejscach, można poczuć klimat niezwykłości. Grecja może okazać się zatem doskonałym wyborem na wakacje zarówno dla osób poszukujących chwili wytchnienia, jak i dla zapalonych podróżników. Nic dziwnego, że jest jednym z najpopularniejszych kierunków w tym roku.

Dużą popularnością cieszą się także Wyspy Kanaryjskie, Turcja, Tunezja i Egipt. W przypadku trzech ostatnich, wpływ na to ma z pewnością cena. Najtańsze zdają się być wakacje w Egipcie – i nic dziwnego, biorąc pod uwagę aktualną sytuację polityczną w tym kraju. Polski MSZ nie odwołał nadal ostrzeżenia dla podróżujących do tego kraju. Co więcej – wydał podobne ostrzeżenie dla osób zainteresowanych wyjazdem do Tunezji. Nie zniechęciło to jednak dużej rzeszy Polaków do wypoczywania właśnie w tych krajach – co więcej, niektóre kierunki (jak Bułgaria) tracą na popularności właśnie na rzecz Egiptu czy Tunezji, jak twierdzi Aneta Stolarek z biura turystycznego Alfa Star. Tym bardziej, że – jeśli zamierzamy pozostać przez cały pobyt w wybranym hotelu – nic nie powinno nam zagrażać. No chyba, że zostanie zamknięte lotnisko… . Poza wyżej wymienionymi kierunkami wakacyjnymi 2013 koniecznie należy wspomnieć także o Albanii i Czarnogórze, które zaczynają przyciągać coraz więcej Polaków nowo wybudowanymi hotelami i stosunkowo niskimi cenami.

Czy uda im się już wkrótce osiągnąć popularność Chorwacji? Okaże się. Jedno jest pewne – oferta biur podróży jest jak zwykle bogata. Pozostaje zadać sobie pytanie, czy MY jesteśmy wystarczająco bogaci, by pozwolić sobie na skorzystanie z niej? Ceny wczasów są bowiem coraz wyższe… .

Wszystkim Czytelnikom życzymy udanej reszty wakacji!