Niezwykłe doświadczenie dla każdego – także dla niewierzących! Katedra w Beverley otwiera swoje drzwi dla zwiedzających, organizując coś na styl „drzwi otwartych”. 2 sierpnia można było zapoznać się dokładnie z historią tego niezwykłego miejsca. Kolejne zwiedzanie z przewodnikiem w ramach wydarzenia odbędzie się 30 sierpnia. Nie przegap tej okazji!

Beverley Minster - fot. Google Maps

Katedra w Beverley to z pewnością miejsce niezwykłe – ze względu na jego sakralny charakter, a także niezwykłą architekturę. Cała katedra została wybudowana w stylu gotyckim. Niektóre element wykończenia należą jednak do innych stylów, jak styl wczesnoangielski (ang. Early English). Obiekt stoi na miejscu, w którym już od ponad tysiąca trzystu lat odprawiane są msze i odmawiane modlitwy – wielu odwiedzających podkreśla, że w miejscu tym czuć atmosferę wyjątkowości i niezwykłości. Na stronie internetowej podano również informację o tym, że kościół w Beverley, choć niepozorny, należy do jednych z największych zabytków gotyku w całej Europie!

Do najważniejszych elementów klasztoru w Beverley należą pomniki Świętego Jana z Beverley oraz króla Athelstana, ufundowane w XVIII wieku. Obie osobistości odegrały olbrzymią role dla klasztoru: Święty Jan ufundował go, natomiast król Athelstan nadał klasztorowi wszelkie prawa konieczne do sprawowania w nim obrzędów religijnych. Kolejnym ważnym zabytkiem jest normańska chrzcielnica, która przypomina o tym, że początki kościoła sięgają czasów naprawdę odległych (chrzcielnica ta datowana jest na początek XI wieku!). Sama nawa kościoła, wybudowana w XIV wieku, przykuwa uwagę i nie może pozostać niezauważona przez odwiedzających. Warto zaznaczyć również, że klasztor w Beverley może poszczycić się obszerną kolekcją średniowiecznych i pochodzących z późniejszych czasów rzeźb sakralnych i przedstawiających… muzyków z całego świata. Bardzo wielu zwiedzających zachwyca się również olbrzymimi, niezwykłymi organami. Wprawdzie nie są one w całości oryginalne (pierwsze organy zostały ufundowane dla klasztoru w 1767 roku), jednak niektóre piszczałki pamiętają jeszcze pierwszą wersję instrumentu. Cała konstrukcja ma natomiast bardzo ciekawą historię, ze względu na to, że była kilkukrotnie dobudowywana i remontowana. Poza tym, w kościele znajduje się wiele innych zabytków, pochodzących przede wszystkim ze środkowego średniowiecza.

Organizatorzy „drzwi otwartych” w klasztorze podkreślają, że podczas wydarzenia będzie można nie tylko delektować się pięknem świątyni, lecz również posłuchać muzyki z epoki, napić się wyjątkowej herbaty, odbyć wycieczkę po najbliższym terenie oraz… zanurkować w sklepie z pamiątkami! Zachęcają do zabrania ze sobą nie tylko rodziny, lecz również przyjaciół i znajomych. Zapewniają wyśmienitą zabawę dla każdego, choć w obliczu starego kościoła brzmi to dość niecodziennie. Zgodnie z tym, co piszą na stronie, każdy odwiedzający będzie zdziwiony tym, jak wiele może jeszcze dowiedzieć się o tym magicznym miejscu!


Klasztor będzie można zwiedzić 30 sierpnia w godzinach 15.00 – 18.00.

Źródła: http://www.visithullandeastyorkshire.com/, http://beverleyminster.org.uk/
Beverley Minster – fot. Google Maps