Wydaje się to niemożliwe – a jednak. Pieniądze można oszczędzać bez robienia sobie wyrzeczeń. Trzeba jednak nauczyć się korzystać z tego, co mamy – a przede wszystkim dobrze planować wszystkie wydatki. Dzięki temu w naszym portfelu na koniec miesiąca z pewnością zostanie trochę więcej gotówki!
Wielu ekspertów uważa, że najwięcej pieniędzy uda się zaoszczędzić tym, którzy wprowadzą do swojego życia jedynie niewielkie zmiany, lecz będą konsekwentnie przestrzegać swoich postanowień. Oszczędzanie nie musi zaczynać się od obietnic wielkich zmian, od rewolucji, którą ciężko będzie doprowadzić do końca.
Przedstawiamy kilka porad dotyczących oszczędzania.
1. Zacznij od planowania. Planowanie polega na ustaleniu, na co wydasz pieniądze. Wystarczy, że przed każdymi zakupami zrobisz listę potrzebnych produktów. Dzięki temu nie włożysz do wózka w supermarkecie więcej towaru, niż jest ci potrzebne. Ostatnio modne stało się zastępowanie listy zakupów zdjęciem otwartej lodówki, zrobionym przed wyjściem z domu. Dzięki niemu mamy wiedzieć, co już mamy. Niestety, ta metoda w żadnym stopniu nie zabezpiecza nas przed pokusą kupienia produktów, których być może wcale nie potrzebujemy. Podstawą jest zatem lista z określoną liczbą produktów.
2. Porównuj ze sobą ceny produktów w różnych sklepach – różnice potrafią być olbrzymie. Jeśli kupujesz korzystając z karty kredytowej, pilnuj terminu spłaty zaległości – sprawdź, co może się stać, jeśli nie spłacisz długu w wyznaczonym terminie tutaj.
3. ZAWSZE płać rachunki na czas. W twoim raporcie kredytowym znajdziesz informację na temat tego, czy zawsze przestrzegałeś wyznaczonych terminów. To ważne – jeśli kiedyś zdecydujesz się zaciągnąć kredyt, a w twoim raporcie kredytowym będą informację o nieregularnym płaceniu rachunków, prawdopodobnie bank zaproponuje ci niekorzystną ofertę (np. z wyższym oprocentowaniem) lub w ogóle odmówi udzielenia kredytu. Na stronie raportkredytowy.co.uk znajdziesz więcej przydatnych informacji na temat tego, dlaczego należy sprawdzać swój raport kredytowy.
4. Pomyśl o tym, czy korzystasz z wszystkich dóbr, które posiadasz. Wykupiłeś najdroższy pakiet telewizyjny, lecz nie masz czasu na siedzenie przed telewizorem? Zastąp go pakietem z mniejszą liczbą kanałów, za to o wiele tańszym. Kupujesz sprzęt RTV lub AGD na raty i zaproponowano ci rozszerzoną gwarancję? Dobrze się zastanów, czy na pewno będzie ci ona potrzebna. Zrezygnuj z tego, bez czego możesz się obyć.
5. Zrób to sam. Zamiast wydawać pieniądze na fachowców, staraj się wykonywać drobne naprawy w domu samodzielnie. Nie przepłacaj za kanapki sprzedawane w biurze – lunch przygotowany samodzielnie będzie nie tylko smaczniejszy i zdrowszy, lecz także o wiele tańszy!
6. Szukaj informacji o zniżkach i promocjach w Internecie. Wiele hoteli czy środków komunikacji informuje o zniżkach właśnie za pośrednictwem tego medium – warto skorzystać z tej możliwości na przykład podczas planowania romantycznego weekendu czy rodzinnych wakacji.
7. Naucz się świadomie zarządzać swoimi finansami. Odwiedź stronę raportkredytowy.co.uk i przeczytaj o raporcie kredytowym, który pokaże ci, czy wszystkie podejmowane przez ciebie decyzje finansowe były trafne. Ucz się na własnych błędach i oszczędzaj pieniądze!
Więcej informacji: http://raportkredytowy.co.uk
Darmowe sprawdzenie raportu kredytowego: http://raportkredytowy.co.uk/creditexpert