Brytyjska minister ds. energii Andrea Leadsom przyznała podczas ostatniej wizyty w regionie, że energia odnawialna stanowi obecnie podstawę rządowej strategii energetycznej. Dodała, że Humber odegra w niej olbrzymią rolę. Co to oznacza dla regionu?

Leadsom odwiedziła w ostatnich dniach Alexandra Dock, by zobaczyć na własne oczy postępy w realizacji inwestycji koncernu Siemens. Podczas spotkania minister powiedziała, że energia odnawialna ma dla brytyjskiego rządu zasadnicze znaczenie ze względu na przyjętą strategię i kierunku rozwoju brytyjskiego przemysłu energetycznego. Politycy chcą, by przestał on opierać się na węglu.

Leadsom przyznała jednak, że rząd musi brać pod uwagę także interes społeczny – podkreśliła, że korzystanie z energii odnawialnej jest obecnie dość drogie, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Nie podoba się to wszystkim mieszkańcom Wielkiej Brytanii, choć energia odnawialna, w tym wiatrowa, służy środowisku i sprzyja rozwojowi przemysłu na Wyspach. To z kolei generuje zapotrzebowanie na kolejnych pracowników, zarówno tych wysoko wykwalifikowanych, jak i wykonujących podstawowe prace.

Dlatego też, jak powiedziała minister, rząd wyczekuje momentu, w którym koszty produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych spadną tak, że nie trzeba będzie już wspierać tej gałęzi przemysłu energetycznego dotacjami z budżetu państwa. Wówczas będzie można mówić o pełnym sukcesie.

Mimo wszelkich problemów związanych z dynamicznym rozwojem ekologicznego przemysłu energetycznego w Wielkiej Brytanii, Leadsom jest optymistycznie nastawiona wobec postępów w tym zakresie. Minister podkreśliła, że jest przekonana o tym, iż region Humber odegra olbrzymią rolę pod względem zaspakajania krajowych potrzeb na energię pochodzącą z elektrowni wiatrowych.

Minister Leadsom odwiedziła w ostatnim czasie także inne miejsca w regionie, w których zapoznawała się z postępami w zakresie rozwoju przemysłu energetycznego w Wielkiej Brytanii.