Elżbieta IIKrólowa Elżbieta II jest drugą najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii – pisze londynek.net. Elżbieta pobiła rekord króla Jerzego III panującego w XVIII wieku.
Jerzy III stał się sławny nie tylko dzięki swojej długowieczności, lecz także dzięki szaleństwu, które dotknęło go na stare lata. Król, za którego panowania powstały Stany Zjednoczone, był najdłużej panującym monarchą, aż do czasów królowej Wiktorii, która władała Imperium Brytyjskim przez 63 lata.

To właśnie z rekordem Wiktorii pozostanie się teraz zmierzyć Elżbiecie II. Królowa, która w przyszłym roku obchodzi swój Diamentowy Jubileusz, czyli 60 lat na tronie, ma zatem 3 lata aby przejść do historii jako najdłużej panujący monarcha w historii Wysp.

Panowanie królowej Elżbiety II, które rozpoczęło się niespodziewanie, po przedwczesnej śmierci jej ojca w 1952 roku, łączy dwa bieguny historii brytyjskiej. To za jej rządów Wielka Brytania straciła pozycję imperium, którego kolonie rozsiane były po całym świecie.

Pomimo licznych, nieprzychylnych opinii, Królowa zyskała status atrakcji turystycznej i stała się ikoną pop kultury. Jej postać została przedstawiona w filmie biograficznym The Queen z Hellen Mirren w 2006 roku oraz w najnowszym hicie kinowym The King’s Speech nagrodzonym 4 Oscarami.

Z okazji Diamentowego Jubileuszu rok 2012 został ogłoszony Rokiem Królowej, a w całej Wielkiej Brytanii odbywać się będą imprezy ku czci monarchini.

źródło: londynek.net