Na pewno zadawałeś sobie pytanie, czy tak naprawdę warto oszczędzać? W końcu żyje się raz, należy korzystać z uroków życia. Z drugiej strony gnębi cię niepewność jutra i tych odłożonych kilka groszy, mogłoby dać ci spokój wewnętrzny.

Często oszczędzanie jakichkolwiek kwot jest uważane za luksus. W końcu mamy wiele naglących wydatków i zawsze znajdzie się dziura do załatania.

 

Oszczędzanie możemy nazwać koniecznością. Dlaczego? Są dwa podstawowe i bardzo ważne powody. Po pierwsze, jeśli potrzebujesz nagle gotówki w razie nieprzewidzianej sytuacji takiej jak zepsuta pralka czy utrata pracy. Po drugie, potrzebujesz zaoszczędzić pieniądze na większe wydatki takie jak depozyt na dom czy sfinansowanie zbliżającego się wesela.

Oszczędzanie wcale nie jest aż tak bolesne i jeśli już wpadniesz w jego rytm, zauważysz jak zaskakująco szybko możesz zebrać sporą sumę. Dodatkowo, poznasz uczucie spokoju wewnętrznego i będziesz przygotowany na przeróżne sytuacje życiowe.

Kwoty oszczędności.

Jeśli będziesz odkładał £100 miesięcznie przez 5 lat na lokatę z rocznym oprocentowaniem netto 5%, uzyskasz kwotę oszczędności równą £6,962.30. Ponieważ zarabiasz odsetki z odsetek z każdego roku, zwrot inwestycji jest lepszy niż się tego mogłeś spodziewać. Dla przykładu, jeśli odkładasz taką samą kwotę przez 10 lat, uzyskasz £15,848.14 oszczędności.

Jeśli zdecydowałeś się oszczędzać na coś konkretnego, przelicz jaką kwotę powinieneś miesięcznie odkładać, uważając aby nie spowodować problemów z przepływem pieniędzy. Dzięki temu, będziesz mógł zaoszczędzić dodatkowe sumy. Postępowanie to upewni cię, że inflacja nie pożre twoich zysków, a w sytuacji gdy cena auta, domu czy wakacji wzrośnie, ciebie nadal będzie stać na zakup.

Jeśli natomiast zdecydowałeś się oszczędzać, aby pokryć nieprzewidziane koszty, twoją minimalną kwotą do zaoszczedzenia powinna być równowartość trzymiesięcznej wypłaty netto. Sześciomiesięczna wartość byłaby jeszcze lepsza. Jeśli natomiast nie jesteś w stanie tyle odłożyć, zaoszczędź tyle ile możesz.

więcej informacji o planowaniu twoich finansów znajdziesz na stronie: http://www.yourfinanceknowledge.co.uk/