W rozpoczynającym się roku szkolnym dzieci będą chodziły na zajęcia przez 195 dni (o ile dyrekcja nie zdecyduje inaczej i nie odejmie od tej liczby pięciu dni, którymi może dowolnie dysponować). A kiedy wypadają dni wolne od szkoły?

Poniżej przedstawiamy jedynie ogólne daty dni wolnych od szkoły. Każda placówka dysponuje jednak własnym programem na dany rok, który może różnić się nieco od ogólnie przyjętego. Wynika to z dostępności kadry — niekiedy nauczyciele wysyłani są na szkolenia, przez co zmianie ulec mogą proponowane dni wolne od szkoły.

Ponadto dyrekcja może zarządzić na przykład rozpoczęcie wakacji w nieco innym terminie, by umożliwić rodzicom zorganizowanie rodzinnych wczasów poza szczytem sezonu, czyli za niższą cenę. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że rodzice karani są finansowo za organizowanie wakacji w ciągu roku szkolnego, co wiąże się z opuszczaniem zajęć lekcyjnych.

Zachęcamy zatem do zapoznania się z planem roku szkolnego danej placówki. Wystarczy zapytać o niego wychowawcę lub sprawdzić na stronie internetowej (tutaj).

 

Semestr jesienny (70 dni)

Początek tego semestru — i jednocześnie początek roku szkolnego — wypada 5 września 2016. Od 21 października do końca października trwa przerwa od zajęć. Semestr kończą ferie świąteczne, które rozpoczynają się w tym roku 16 grudnia i kończą 3 stycznia 2017. Tego dnia rozpoczyna się kolejny semestr.

 

Semestr zimowy (64 dni)

Ferie zimowe wypadają w tym roku szkolnym w dniach 17 — 27 lutego 2017. Semestr zimowy kończy się natomiast wolnym z okazji Świąt Wielkanocnych. Dzieci mają wolne od 7 kwietnia. Wielkanoc wypada natomiast 17 kwietnia.

 

Semestr wiosenny (61 dni)

Ten najkrótszy w tym roku szkolnym semestr rozpoczyna się tuż po feriach wiosennych, czyli 24 kwietnia 2017. W dniach 26 maja — 5 czerwca 2017 dzieci nie chodzą do szkoły w związku z wakacjami wiosennymi. Semestr wiosenny kończy się w tym roku we wtorek 25 lipca. Wtedy na nowo cieszyć się będzie można w pełni wakacjami!