Założyciel Hull Truck Theatre, Mike Bradwell, zamieścił w 1971 roku w magazynie Time Out ogłoszenie o treści „W połowie gotowa grupa teatralna szuka swojej drugiej połowy”. I chociaż, jak przyznał wiele lat później, Hull nie było miastem, w którym otwarcie teatru eksperymentalnego mogłoby się powieść — to jednak się powiodło.

Pierwsze przedstawienie wystawione przez grupę teatralną nosiło tytuł The Children of the Lost Planet. Niestety, publiczność nie była zbyt liczna, pomimo ciekawej, eksperymentalnej formy oferowanej przez artystów. Teatr nie dysponował bowiem żadną stałą sceną, nie mówiąc o profesjonalnej scenografii czy rekwizytach. Artyści mieli do swojego użytku jedynie ciężarówkę. Stąd zresztą wzięła się nazwa przedsięwzięcia — Hull Truck Theatre Company.

Ze względu na słabe zainteresowanie dorosłej publiczności, artyści teatru postanowili, że będą grać sztuki przeznaczone dla dzieci.

Kolejne lata nie należały do lekkich i nie wiadomo było, czy dalsze istnienie teatru ma jakiś sens. Przełom przyszedł dopiero w 1974 roku, kiedy artyści Hull Truck Theatre pokazali przedstawienie „Knowledge”. Wprawdzie połowa publiczności  opuściła widownię jeszcze w trakcie trwania spektaklu, ale krytyk teatralny Guardiana, Robin Thornber, napisał o dziele pochlebną recenzję. Po jej ukazaniu się artyści teatru dostali zaproszenie do pokazania swojej sztuki na deskach Bush Theatre. Coraz więcej miłośników teatru przekonywało się do tego, co pokazywali artyści Hull Truck Theatre. Dzięki temu mogli oni coraz częściej występować na scenie Bush Theatre, pokazując swoje nowe spektakle.

Od kwietnia 1983 roku artyści Hull Truck Theatre grali już na scenie Spring Street Theatre, otwartego w 1970 roku w miejscu kościoła zbombardowanego podczas drugiej wojny światowej. Kilka lat później budynek teatru poddano gruntownemu remontowi, dzięki czemu liczba miejsc na widowni wzrosła do 200.

W 1984 roku dyrektorem artystycznym teatru został John Godber, który sam pisał sztuki (do najpopularniejszych należą „Up and Under” oraz „Bouncers”). Godber odszedł jakiś czas później z teatru, by podjąć pracę na podobnym stanowisku w Theatre Royal Wakefield.

Z upływem lat Hull Truck Theatre doczekał się nowej sceny przy Spring Street w Hull. W starym budynku artyści wystąpili po raz ostatni w 2009 roku, grając sztukę Godbera.

Nowy teatr mieści 440 widzów i jest zbudowany w taki sposób, że publiczność siedzi nie tylko przed sceną, ale także z jej boków. Szacuje się, że budynek Hull Truck Theatre kosztował w sumie ponad 14 milionów funtów.

Teatr na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny miasta. Wiadomo, że w Hull Truck Theatre odbędzie się wiele imprez związanych z nadaniem miastu tytułu Brytyjskiego Miasta Kultury 2017.

Trzymamy kciuki za dalsze powodzenie teatru!