24 czerwca na scenie Teatralnej POSKu w Londynie odbył się Wielki Finał VII Festiwalu Poezji dla Dzieci   i Młodzieży „Wierszowisko”, w którym nasze miasto reprezentowały Polska Sobotnia Szkoła im.I.Sendlerowej oraz Polska Sobotnia Szkoła St Mary’s College. „Wierszowisko” to międzyszkolny konkurs recytatorski dla uczniów szkół polonijnych, który został z wielkim sukcesem wprowadzony na grunt Wielkiej Brytanii w 2012 roku i z roku na rok przystępuje do niego coraz większa liczba szkół. Ten festiwal dziecięcej poezji to znakomita okazja na propagowanie języka ojczystego wśród dzieci, odkrywanie talentów aktorskich i recytatorskich, a przede wszystkim świetna zabawa i wyjątkowa przygoda dla wszystkich uczestników konkursu. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba 260 uczniów reprezentujących 41 szkół sobotnich z całej Anglii, a poziom konkursu stał jak zwykle na wysokim poziomie. Współzawodnictwo między uczestnikami odbywa się w dwóch kategoriach: indywidualnej (podzielonej na grupy wiekowe) oraz zespołowej, w której drużyna może liczyć od 4 do 15 uczestników. PSS St Mary’s College w Hull od początku trwania konkursu bierze w nim czynny udział i odnosi wielkie sukcesy przywożąc co roku złote medale za pierwsze miejsca, wyróżnienia oraz nagrody specjalne. Tradycji stało się zadość i tym razem, gdyż wrócili z Londynu z pełną pulą, zdobywając Puchar Ambasady w kategorii indywidualnej oraz zajmując dwa pierwsze miejsca w dwóch różnych kategoriach wiekowych!

Nagrodzone uczestniczki to: Dorotka Jabłońska – 1 miejsce w kat.wiekowej 4-6 lat oraz Krysia Jenner w kat.wiekowej 7-9 lat. Ponadto Krysia otrzymała nagrodę specjalną jaką był Puchar Ambasady RP w Londynie w kat.indywidualnej.

Odpowiedź drugiej szkoły reprezentującej nasze miasto była równie mistrzowska:

W kategorii indywidualnej 10-12 lat Julia Zacharek za swój występ otrzymała wyróżnienie, a Julia Kluk (w tej samej kat.wiekowej) stanęła na podium (po raz 6 z rzędu!) zajmując tym razem 3 miejsce. Po konkursach indywidualnych przyszła pora na najtrudniejszą część konkursu czyli rywalizację zespołową. Polską Szkołę Sobotnią im.I.Sendlerowej reprezentowała grupa 12 dzieci, która przygotowała trwające 10 minut przedstawienie będące adaptacją wiersza Jana Brzechwy „Za Króla Jelonka”.

W przedstawieniu udział wzięli:

Wiktor Tomkowski – Marszałek Chrabąszcz
Wiktoria Przybylska – Król Jelonek
Julia Kluk – Rusałka (Narrator I)
Julia Zacharek – Rusałka (Narrator II)
Adam Mordarski – Marszałek Bąk
Czyż Maksymilian – Drwal
Emilia Łyczko – Komar oraz Konik Polny
Nikola Tylek – Janeczka oraz Pchełka
Julia Felczak – Biedronka oraz Pchełka
Karol Zacharek – Syn Drwala oraz Konik Polny
Aleksandra Tomkowska – Osa oraz Mucha
Aurelia Przybylska – Żona Drwala oraz Mucha
Wiesław Kluk – Opiekun Grupy

Jury nie miało po tym występie najmniejszych problemów z wytypowaniem zwycięzcy i nagroda za pierwsze miejsce trafiła do uczniów tejże szkoły. Jurorzy byli tak oczarowani występem grupy, że postanowili przyznać nagrodę specjalną (Puchar Ambasady RP w Londynie w kat. zespołowej) również PSS im.I.Sendlerowej w Hull!

Podsumowując: obie szkoły przywiozły do Hull 3 medale, 1 wyróżnienie oraz 3 nagrody specjalne, stając się najlepszymi ambasadorami naszego miasta! Wielkie brawa oraz serdeczne gratulacje dla obu szkół, uczniów, rodziców oraz opiekunów bez których ten wielki sukces nie byłby możliwy!

Zachęcamy Państwa do obejrzenia występów naszych małych aktorów oraz do przeglądnięcia galerii zdjęć z tego wydarzenia! Linki poniżej:

http://polskaszkolahull.co.uk/galeriaa/zdjecia/album/24-londyn-2018

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1485254004953073&id=327799050698580

 

https://youtu.be/SysNKW1ZTwI

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2168672709828085.1073741960.475074529187920&type=1&l=4852500a2ahttps://www.facebook.com/psshull/