Aby aplikować o obywatelstwo Wielkiej Brytanii na drodze naturalizacji, należy wypełnić formularz „Application for naturalisation as a British citizen”. Można go znaleźć w Internecie.

Formularz

Formularz dostępny jest na stronie GOV.uk. Można go wypełnić samodzielnie, a następnie przekazać do urzędu, uiszczając odpowiednie opłaty.

Jeśli sądzisz, że nie poradzisz sobie z wypełnieniem formularza aplikacyjnego, możesz skorzystać z pomocy specjalisty pracującego dla Nationality Checking Service (NCS). Wizyta jest płatna, a jej koszt zależy od wybranego urzędu. Czas oczekiwania na spotkanie z doradcą jest różny w zależności od wybranego urzędu NCS.
Urzędnik podczas konsultacji sprawdzi, czy na pewno kwalifikujesz się do otrzymania brytyjskiego obywatelstwa.

Najbliższy urząd NCS znajdziesz za pomocą strony GOV.uk.

Możesz również skorzystać z pomocy biura lub agenta zarejestrowanego w Office of the Immigration Services Commissioner (OISC). Doradców niezależnych szukać możesz za pośrednictwem strony GOV.uk.

Wypełniony formularz i wszelkie dokumenty należy przesłać na adres:

UKVI
Department 1
The Capital
New Hall Place
Liverpool
L3 9PP

Ile to trwa?

Czas oczekiwania na decyzję jest różny i na ogół wynosi około 6 miesięcy. Niewykluczone, że urzędnicy poproszą cię o przedstawienie dodatkowych dokumentów. O takiej konieczności zostaniesz poinformowany drogą listowną.
Jeśli w czasie oczekiwania na decyzję twoja sytuacja życiowa ulegnie zmianie, poinformuj o tym urząd z własnej inicjatywy.

Koszty

Proces naturalizacji jest kosztowny i wynosi 1005 funtów (749 funtów w przypadku dzieci i osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia).
Do tego dochodzi również koszt uczestnictwa w ceremonii nadania obywatelstwa (80 funtów). W ceremonii tego typu nie biorą udziału osoby niepełnoletnie.

Jeśli proces naturalizacji zakończy się odmową, nie dostaniesz zwrotu jego kosztów. Otrzymasz tylko zwrot kosztów udziału w ceremonii nadania obywatelstwa.
Kolejna opłata to koszt przygotowania metryki ze zdjęciem i odciskami palców (19,20 funta).

Wszystkie opłaty musisz wnieść już na początku procesu naturalizacji. Twój wniosek nie zostanie rozpatrzony, zanim opłaty nie będą zaksięgowane na koncie Home Office.