Poniższy list od Polskiej Szkoły im. Ireny Sendlerowej dotarł do nas dziś rano. Zamieszczamy go w całości, gratulując inicjatywy i ciesząc się, że w naszej lokalnej społeczności są ludzie, dla których historia, a zwłaszcza ta łącząca Polaków i Anglików, jest bardzo bliska. 
W hołdzie dla Dywizjonu 302

Szanowni Państwo,

Pozostając w duchu polskich świąt listopadowych oraz Remembrance Weekend obchodzonego właśnie w Wielkiej Brytanii z radością pragniemy poinformować Państwa o ważnym nadchodzącym wydarzeniu. W imieniu wielkiej pasjonatki lotnictwa czasów II Wojny Światowej, pani Kate O’Mara oraz własnym chcemy zaprosić Państwa na uroczystość upamiętniającą bohaterski udział polskich lotników z Dywizjonu 302 w bitwie o Anglię. Ceremonia odbędzie się w niedzielę, 17 listopada w kościele św. Katarzyny w Leconfield (koło Beverley) o godz. 14.30. Na przykościelnym cmentarzu znajdziemy wiele grobów pilotów, w tym siedmiu polskich lotników.

Pani Kate O’Mara (Katie Spitfire) jest pomysłodawcą oraz organizatorem uroczystości, a Polska Szkoła im. Ireny Sendlerowej w Hull z przyjemnością pomaga w jej rozpropagowaniu wśród miejscowej Polonii (i nie tylko). Nasza Szkoła jest pod wielkim wrażeniem poświęcenia i zaangażowanie pani O’Mara i jest wielkim zwolennikiem jej działań, ponieważ bitwa o Anglię to ta część naszej wspólnej historii, która napawa szczególną dumą. Trudno też o lepszą lekcję historii dla naszych dzieci oraz próżno szukać dla nich lepszych wzorców osobowych niż legendarni polscy lotnicy .

Kim jest Kate O’Mara? Oto co nam o sobie powiedziała:

„Nie jestem Polką i nie mam żadnych polskich korzeni, ale dorastałam w Leconfield przez wiele lat i oboje moi rodzice służyli w RAF’ie. Opiekowałam się grobami lotników, kilkoma polskimi. Zawsze smucił mnie ich widok, gdyż były opuszczone i myślałam o tym, że leżący w nich lotnicy zostali pochowani tak daleko od swych domów. W celu zdobycia funduszy na uhonorowanie ich zasług zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na ten cel podczas imprezy w stylu lat 40-tych. Impreza była udana, ale cały proces organizacji uroczystości trwał kilka lat. Bardzo zależy mi na tym, aby polskie społeczeństwo wiedziało jak bardzo my – Brytyjczycy Was szanujemy i że zawsze będziemy pamiętać o zasługach oddanych naszemu krajowi”.

Będzie nam niezmiernie miło, jeśli w niedzielne popołudnie zechcecie Państwo wraz z rodzinami i przyjaciółmi wziąć udział w tej uroczystości. Zachęcamy także do odświeżenia wiadomości o Dywizjonie 302. Szczególnej uwadze Państwa polecamy dwie strony internetowe: Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej http://www.polishairforce.pl/dyw302zdj.html oraz dziennik wojenny Władysława Mordasiewicza http://www.mordasiewicz.pl/w-adys-aw-mordasiewicz.html.

Do zobaczenia w Leconfield!
Polska Szkoła im. Ireny Sendlerowej w Hull