1 września zmieniły się zasady płacenia za TV licence w Wielkiej Brytanii. Nowe prawo oznacza, że część osób będzie zmuszona wykupić abonament telewizyjny.

Do tej pory abonament w wysokości £145,50 opłacali tylko ci użytkownicy, którzy oglądali programy telewizyjne na żywo. Ci, którzy oglądali programy wyemitowane wcześniej, korzystając z dowolnej platformy VOD, nie musili wykupywać licencji TV. Na stronie TVLicensing.co.uk przeczytać można było: „If you only watch catch-up services online, then you don’t need a licence. For example, you don’t need one to use BBC iPlayer, or ITV player, to catch up on programmes after they have been shown on TV.”

W ostatnich latach coraz więcej osób próbowało jednak skorzystać z tej furtki i ominąć konieczność płacenia za licencję telewizyjną. Szacuje się, że obecnie pół miliona gospodarstw domowych wybiera streamowanie programów telewizyjnych z opóźnieniem.

Aby skończyć z takimi praktykami, wprowadzono nowe zasady. Od 1 września 2016 roku każdy, kto korzysta z iPlayera BBC, będzie musiał opłacić abonament telewizyjny, niezależnie od tego, czy ogląda programy na żywo, czy z opóźnieniem.

Uwaga! Nie oznacza to jednak, że ponownie nie będzie można znaleźć rozwiązania pozwalającego na obejście tych przepisów i na zaoszczędzenie 145 funtów rocznie. Wystarczy korzystać z programów i platform innych niż iPlayer BBC, służących do streamowania programów i filmów: ITV Player, All 4, Youtube, Netflix, Amazon Prime, itp. Programy te nie są jednak tak popularne jak iPlayer BBC. Dlatego wiele osób, nie znając alternatywnych rozwiązań, będzie opłacać licencję.

Jeśli nadal chcesz korzystać z iPlayera BBC, natychmiast zacznij opłacać licencję. W przeciwnym razie możesz zostać ukarany grzywną w wysokości nawet £1000, a sprawa może trafić do sądu.