Profesor Jon Kabat Zinn zaobserwował, a następnie opisał w swojej naukowej metodzie, iż praca z uważnością wpływa na poprawę komfortu psychicznego jednostki, pozwala na zaakceptowanie samego siebie i swojego życia takim jakie ono jest.
Uwalnia nas także w istotny sposób od stresu, lęku, negacji.
Uważność według J. Kabata Zinna jest sposobem uczenia się bezpośredniego kontaktu z otaczającym nas światem w sposób świadomy, nie osądzający, skoncentrowany na bieżącej chwili.
Automatycznie nasuwa się pytanie, po co to wszystko, w jaki sposób koncentracja, świadomość każdej chwili, nie oceniający umysł ma pomóc w poprawie jakości naszego życia? Zaobserwowano, iż praca z uważnością wpływa na poprawę komfortu psychicznego jednostki, pozwala na zaakceptowanie samego siebie i swojego życia takim jakie ono jest.
Praktyczne stosowanie uważności w życiu codziennym dostarcza narzędzi skutecznego radzenia sobie ze stresem w życiu, obniża ogólne napięcie psychofizyczne organizmu, znacznie podnosi jakość życia, zwiększa poczucie komfortu psychicznego (spokój, równowaga, wzrost samooceny).
Od czego zacząć pracę z uważnością? Oto jedna z wielu skutecznych propozycji:
TRZYMINUTOWA PRZESTRZEŃ NA ODDECH
Krok 1
Uświadomienie
Usiądź na krześle w wyprostowanej postawie. Stopy powinny przylegać do podłoża. Ramiona wyprostowane, ale rozluźnione, dłonie spoczywają na kolanach. Głowa na wyprostowanej szyi, oczy zamknięte. Następnie, skoncentruj się na tym czego doświadczasz w tej właśnie chwili:
• Jakie myśli przebiegają Ci przez umysł? Najlepiej jak potrafisz dostrzeż obecne w Tobie myśli. Postaraj się zaobserwować je z pozycji świadka.
• Jakie uczucia są w Tobie obecne? Zwróć uwagę na odczucia emocjonalnego dyskomfortu czy przykrości, przyjmując ich obecność.
• Jakie doznania ciała są obecne właśnie teraz? Postaraj się zauważyć wszystkie napięcia, być może ból, który może Ci towarzyszyć
Krok 2
Skupienie
Przenieś uwagę na doznania fizyczne towarzyszące oddechowi, nie kontrolując go. Skup się na odczuwaniu oddechu w brzuchu. Oddychaj przez nos, poczuj jak oddech przepływa przez Twoje ciało, jak dociera do przepony, jak przepona uwypukla się podczas wdechu i jak zapada się podczas wydechu. Śledź całą drogę oddechu w głąb ciała i na zewnątrz.
Krok 3
Obserwacja ze zrozumieniem
Podążając za oddechem obserwuj ze zrozumieniem:
• w jakiej pozycji znajduje się Twoje ciało, w którym miejscu czujesz napięcie, jaki wyraz ma Twoja twarz
• w jaki sposób płyną Twoje myśli, jakie wywołują uczucia i emocje Ważne jest abyś koncentrował się na swoim oddechu, traktuj oddech jako kotwicę, ma on pomagać Ci w obserwacji.
Wykonywanie tego trzyminutowego ćwiczenia każdego dnia, w dość krótkim czasie powinno zaowocować odczuciem spokoju, wyciszenia, doraźnej ulgi. Ćwiczenie to pomaga przerwać gonitwę myśli, poprzez skupienia na sobie i swoim wnętrzu daje nam możliwość przyjrzenia się towarzyszącym nam w danej chwili zasobom i ograniczeniom. Aby zwiększyć skuteczność ćwiczenia, po tygodniu należy wykonywać je każdego dnia po 10 min. Największa trudność polega na utrzymaniu koncentracji.
Zaznaczam, że jest to jedno z serii ćwiczeń, które wykonuje się podczas treningu uważności i że bardzo ważne jest stosowanie go systematycznie. Najtrudniej jest być uważnym wtedy, gdy jest nam to najbardziej pomocne. Gdy jesteśmy pod presją, jest nam źle, albo wydaje się, że nie mamy chwili dla siebie – w takich momentach uważność bywa sporym wyzwaniem. A właśnie wtedy jej najbardziej potrzebujemy.
Warto podarować sobie każdego dnia trzyminutową przestrzeń na oddech i obserwować, co też ona z sobą niesie.
Joanna Szarwinska
psycholog
email: szarwinska@domszkoleniowy-js.pl
tel: 07414652876