Hull – Brytyjskie Miasto Kultury 2017 – posiada bardzo bogatą i interesująca historię, także w zakresie kultury. Tych faktów o naszym mieście  z pewnością nie znałeś!

  1. Diagram Venna. Z pewnością nie raz widziałeś ten diagram przed meczem piłkarskim lub w innych okolicznościach. Słynny diagram Venna umożliwia zbadanie zależności między poszczególnymi zbiorami. Mało kto wie jednak, że sam John Venn, twórca tego narzędzia, słynny logik i matematyk, urodził się w Hull w 1834 roku! Jego wkład w rozwój dzisiejszej techniki jest olbrzymi – nawet współczesne komputery wykorzystują rozwiązania oparte na diagramie Venna! Ku czci matematyka jego imieniem nazwano jeden z budynków wchodzących w skład kampusu miejscowego uniwersytetu.
  2. Podróż Robinsona Crusoe zaczyna się w Hull! Robinson Crusoe, słynny bohater stworzony przez Daniela Defoe, wyrusza w swoją podróż w 1651 roku właśnie z Hull, a dokładniej z Queens Dock.
  3. The Rank Organisation. To instytucja założona w 1937 roku przez J. Arthura Ranka, urodzonego w Hull. W posiadaniu firmy znalazło się wiele znanych marek związanych z branżą rozrywkowo-multimedialną, między innymi: Butlins, Haven, Oasis, Rank Xerox, Wharfedale, Tom Cobleigh Inns, Mecca Bingo czy Hard Rock Cafes and Hotels. Korporacja posiadała także pięć studiów filmowych, a wśrod nich Pinewood Studios – perełkę, w której stworzono m.in. filmy Carry On.
  4. Osiągnięcia naukowców z Hull. Uniwersytet w Hull dwukrotnie znalazł się na liście placówek, w których dokonano odkryć zmieniających świat. To właśnie tutaj prof. George Gray wraz z zespołem badaczy, którym kierował, odkrył kryształy, dzięki którym możliwe było stworzenie ekranów LCD, wykorzystywanych obecnie w kalkulatorach, telewizorach, komputerach… W ten sposób na rynku pojawiła się nowa branża, której wartość szacuje się obecnie na więcej niż miliard dolarów.
  5. Historia rodem z filmu! Słynny chemik Donald Suddaby, który pracował dla Croda International w Hull, przyczynił się do stworzenia formuły tzw. Oleju Lorenza (Lorenzo’s Oil), by pomóc w leczeniu śmiertelnie chorego chłopca. Historia została sfilmowana w 1992 roku i stała się hitem kinowym.
  6. Reżyser i jego miłość do Hull City AFC. Reżyser Mark Herman jest wielkim fanem drużyny Hull City AFC, do czego przyznaje się otwarcie. W jego filmach można nawet znaleźć subtelne odniesienia do drużyny piłkarskiej (na przykład w filmie Brassed Off balony, widoczne w jednej ze scen, są w kolorze bursztynu i czerni, co nawiązuje do barw zespołu Hull City AFC).
  7. Hull zawdzięcza jeden z parkingów… Luftwaffe. Podczas jednego z bombardowań w trakcie II wojny światowej, kilka bomb zrzucono na ciąg domów szeregowych. Po wojnie nie odbudowano zniszczonych budynków, a w miejscu tym stworzono parking samochodowy.