Badania przeprowadzone w kilkudziesięciu szkołach na terenie Wielkiej Brytanii pokazały, że nawet małe dzieci obawiają się tego, że imigranci zabiorą im miejsca pracy, a kraj zostanie przejęty przez muzułmanów.
Za przeprowadzenie badania odpowiada stowarzyszenie Show Racism The Red Card. Uczniom 60 szkół zadano pytania z zakresu kwestii narodowych, narodowościowych i rasistowskich.
28% uczniów w wieku od 10 do 16 lat przyznało w badaniu, że obawia się o swoją przyszłość zawodową i o to, że nie odniesie sukcesu właśnie ze względu na to, że miejsca pracy zajmowane są na Wyspach przez cudzoziemców.
Około 30% młodych Brytyjczyków sądzi natomiast, że muzułmanie zwiększają swoje wpływy w Wielkiej Brytanii, co doprowadzi w rezultacie do przejęcia przez nich państwa.
Co ciekawe, młodzi ludzie są przekonani o tym, że około 47% obecnych mieszkańców Wielkiej Brytanii urodziło się poza jej granicami. W rzeczywistości jedynie 13% brytyjskiego społeczeństwa to osoby pochodzące spoza Zjednoczonego Królestwa. 50% badanych uczniów sądzi, że należy mocno kontrolować imigrację, bo ta zaczyna powoli wymykać się spod kontroli.
Organizacja stojąca za przeprowadzeniem badania ma za cel zmniejszenie wpływu radykalnych ugrupowań na poglądy młodych Brytyjczyków.
Wyniki badania przeprowadzonego przez Show Racism The Red Card są o tyle ciekawe, że inne badania (na zlecenie Migration Watch) pokazały, że imigranci owszem, zajmują miejsca pracy, lecz wykonują zwykle zawody wymagające najniższych kwalifikacji. Zdaniem ekspertów z Migration Watch jest o wiele większa szansa, że na stanowisku niewymagającym kwalifikacji pracować będzie osoba z Litwy lub Polski niż Brytyjczyk. Badanie pokazało jednak, że napływ imigrantów z wielu krajów Unii Europejskiej mógł przyczynić się do obniżenia pensji niektórych grup zawodowych.
Eksperci Migration Watch zwrócili uwagę na jeszcze jedną sprawę. Ich zdaniem pracownicy pochodzący z Europy Wschodniej są cenieni przez brytyjskich pracodawców. Z perspektywy globalnej nie są oni jednak wartościowi dla brytyjskiej gospodarki, głównie ze względu na z reguły niskie kwalifikacje i brak wykształcenia.