Meteorolodzy z brytyjskiego biura Met Office ostrzegają: to już koniec ładnej pogody na Wyspach. Nadchodzi czas brzydkiej aury, mgły, opady deszczu, wiatr i przejmujący chłód.

Tej jesieni mogliśmy cieszyć się w Wielkiej Brytanii stosunkowo ładną pogodą. Niestety, to już koniec. Meteorolodzy informują, że nadchodzi ochłodzenie.

Pierwsze zmiany w pogodzie mamy dostrzec już w połowie tego tygodnia. Temperatury w ciągu dnia nadal oscylować będą na poziomie powyżej dziesięciu stopni Celsjusza (w porywach nawet do 14 stopni). Ale ochłodzą się zdecydowanie poranki i noce. Temperatura spadać będzie wtedy do poziomu poniżej zera.

To ochłodzenie, które nadejdzie wkrótce, najprawdopodobniej zostanie z nami już do wiosny. Prognozy pogody są mało optymistyczne. Jeśli nic się nie zmieni, będą oznaczały jedno: nadszedł koniec ciepłej, złotej jesieni. Nawet jeśli chłodny front obejmować będzie początkowo tylko niektóre regiony kraju, to w szybkim czasie rozprzestrzeni się na całe Wyspy.

Wrażenie przejmującego chłodu potęgować będzie dodatkowo silny, północny wiatr. Jego obecność spowoduje, że odczuwalna temperatura o kilka stopni różnić się będzie od rzeczywistej.

Prognozowane przymrozki oznaczają, że pogorszeniu ulegną warunki na drogach w Wielkiej Brytanii. Kierowcy będą musieli uważać, bo nawierzchnia może być śliska, szczególnie w nocy i nad ranem. Zamarzać będzie deszcz, którego opady prognozowane są już na jutro. Deszcz utrzymywać się będzie najprawdopodobniej przynamniej do końca tego tygodnia. Niekiedy opady atmosferyczne będą naprawdę intensywne. Helen Roberts z Met Office nie wyklucza silnych ulew.

Dodatkowym utrudnieniem dla kierowców będą zapowiadane na najbliższy czas gęste mgły.

Nie pozostaje nam nic innego jak wyciągnąć z szaf grube kurtki i pogodzić się z myślą, że na słońce i ciepłe dni trzeba będzie trochę poczekać!