To właśnie Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym chrześcijańskim świętem. I chociaż dziś nie obchodzimy jej tak bardzo uroczyście jak świąt Bożego Narodzenia, to dla większości tradycje i możliwość spotkania z bliskimi odgrywają bardzo ważną rolę.
Tradycje Wielkanocne
W Wielką Sobotę malujemy pisanki oraz przygotowujemy święconkę. W tej powinno znaleźć się wszystko to, co na wielkanocnym stole, a więc: jajka, kawałek mięsa, chleba, chrzan, ciasto i sól. Święconkę zjemy w niedzielę rano, przed przystąpieniem do właściwego śniadania.

Świecenie pokarmów w Hull odbywać się będzie aż czterokrotnie: w kościele św. Karola Boromeusza (St Charles’, Jarrat Street) o 11:00 i 11:30 oraz w kościele św. Wilfrida (St Wilfrid’s, Boulevard) o 13:00 i 13:30. Mieszkańcy Scaraborough mogą poświęcić jajka w Niedzielę Wielkanocną o 9:30, a w Yorku święcenie będzie miało miejsce w sobotę o 15:30 i 16:15.

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się oficjalnym śniadaniem wielkanocnym. Na stole nie powinno zabraknąć żurku lub barszczu białego oraz białej kiełbasy. Na zimno podaje się mięsa i pasztety, nie może zabraknąć także jajek, będących symbolem odradzającego się życia. Na deser zaś ciasta: przede wszystkim babki i mazurki. W Wielkiej Brytanii tradycyjnym daniem na wielkanocny obiad był pieczony kurczak, którego wówczas nie jedzono zbyt często. Deser to tradycyjne hot cross buns, czyli bułeczki drożdżowe z rodzynkami, ozdobione polewą w kształcie krzyża. Stosunkowo nową tradycją jest Easter Egg Hunt, czyli polowanie na czekoladowe jajka wielkanocne.

W Poniedziałek Wielkanocny, potocznie nazywany Lanym Poniedziałkiem, tradycyjnie wszystkie panny oblewa się wodą – ma to on zapewnić zamążpójście w nadchodzącym roku , a sama tradycja wywodzi się z czasów pogańskich. W UK to dzień rodzinnych wycieczek i sportu, a niektóre dziedziny sportowe mogą wywołać spore zdziwienie, na przykład odbywający się w Somerset rzut kaloszem.

Źródła: http://helendoron.pl/starogard-gdanski/, www.parafia.hull.pl/