Serwis LonelyPlanet sporządził ranking „Best in Travel 2014″ – to lista miejsc, które warto odwiedzić w tym roku. Na stronie internetowej LonelyPlanet można znaleźć pełen ranking wraz z powodami, dla których konkretny region koniecznie trzeba zobaczyć. Wielka Brytania zajęła wysokie miejsce w dwóch kategoriach! Zobacz, co koniecznie trzeba zobaczyć w UK.
Te miejsca musisz odwiedzić w 2014 roku!
Trzecie miejsce w podkategorii „Regiony” zajęło angielskie hrabstwo Yorkshire. Region ten posiada bardzo bogatą historię – jest przecież nie tylko częścią administracyjną Wielkiej Brytanii, lecz także krainą historyczną ważną dla historii Anglii. Archeolodzy znaleźli dowody na to, że Yorkshire było zamieszkane przez ludzi już w czasach prehistorycznych – świadczą o tym na przykład pozostałości grodzisk czy kamiennych budowli wznoszonych w tamtych czasach. Na początku naszej ery tereny te zostały opanowane przez Rzymian, którzy zaczęli wznoszenie na obszarze hrabstwa pierwszych miast – w tym miasto Eboracum, dzisiaj znane jako York. W ciągu kolejnych stuleci Yorkshire przechodziło spod panowania jednego ludu w ręce kolejnego. Ostatecznie w 1069 roku obszar został podporządkowany Normanom. Teren Yorkshire był miejscem, na którym chętnie zakładali swoje klasztory benedyktyni, augustianie i cystersi. W czasach rewolucji przemysłowej Yorkshire stało się centrum włókienniczym. Należy jednak pamiętać, że nadal to rolnictwo stanowiło lwią część gospodarki hrabstwa. Pierwsze linie kolejowe, które zostały założone w XIX wieku, pozwoliły prężnie rozwijać się przemysłowi wydobywczemu oraz metalurgicznemu, które obecnie utraciły na znaczeniu na rzecz przemysłu elektromaszynowego.

Yorkshire to obszar słynący ze swojej kuchni. Mało kto wie, że popularny obecnie w całej Wielkiej Brytanii pudding jest potrawą pochodzącą właśnie z tego hrabstwa! Na oficjalnej stronie internetowej Yorkshire możemy dokładnie zapoznać się z historia kulinarną regionu – autorzy przygotowali dla nas informacje na temat szlaków kulinarnych, przebiegających przez ten obszar. I tak na przykład można zwiedzać Yorkshire podążając Szlakiem Piwnym (ang. Ale Trail) – trafimy wówczas przede wszystkim do gospód, które oferują nam możliwość spożywania tradycyjnego miejscowego piwa. Warto również pokusić się o podróż trasą Szlaku Herbacianego (ang. Tea Trail). Będziemy mieli wówczas okazję spróbowania wyśmienitej angielskiej herbaty, również serwowanej w tej formie tylko na terenie Yorkshire. Poza tym możemy spróbować podróży Szlakiem Serowym (ang. Wensleydale Trail) lub Szlakiem Fish and Chips (ang. Fish & Chips Trail). Więcej informacji na temat szlaków oraz całej wybornej kuchni, jakiej możemy skosztować w Yorkshire, można znaleźć w Internecie na stronie: http://www.yorkshire.com/what-to-do/delicious.

Sercem regionu jest oczywiście wspomniany już wcześniej York, miasto słynące z niezwykle bogatej historii, która zachowała się między innymi w wyjątkowej architekturze liczącego obecnie prawie 200 tysięcy mieszkańców miasta. Każdego roku do Yorku ściągają rzesze turystów z zagranicy, by na własne oczy zobaczyć zabytki architektoniczne, pokazujące w jaki sposób przeplatały się kultura rzymska ze śladami Wikingów. Warto dodać, że średniowieczna katedra w Yorku (ang. York Minster), zbudowana w stylu gotyckim, jest największą tego typu budowlą w całej północnej Europie. Od wieków dominuje nad miastem, a proces jej budowy był kilkuetapowy, przez co dość skomplikowany. Początkowo w miejscu katedry znajdowała się normańska budowla. Stopniowo została ona zastępowana przez obecny budynek. Budowę katedry zakończono ostatecznie w 1472 roku. Katedra ma 160 metrów długości, 76 metrów szerokości, a najwyższa, środkowa wieża sięga 71 metrów wysokości. Ten wyjątkowy zabytek jest obecnie udostępniony do zwiedzania dla turystów. Oprócz katedry w Yorku warto również zwiedzić Muzeum Yorkshire (ang. Yorkshire Museum), Muzeum Zamkowe (ang. York Castle Museum), Ogród Muzealny (ang. Museum’s Garden), Narodowe Muzeum Kolei (ang. National Railway Museum), a także Muzeum Wikingów (ang. Jorvik Museum).

W rankingu przygotowanym przez LonelyPlanet Yorkshire zajęło wysokie miejsce, podobnie jak Szkocja. Ze względu na położenie Hull Yorkshire jest nam o wiele bliższe, dlatego to właśnie temu regionowi poświęciliśmy ten materiał. Zachęcamy jednak to poznawania całej Wielkiej Brytanii, jako kraju bogatego pod względem dziedzictwa kulturowego i geografii. A więcej powodów, dlaczego trzeba zwiedzić Yorkshire, można znaleźć na stronie organizatora rankingu. Zapraszamy do Yorkshire!

Źródła: http://www.lonelyplanet.com/, http://www.emito.net/, http://pl.wikipedia.org