Centrum opieki dziennej dla osób w starszym wieku Endike Community Care przy 21st Avenue zamierza rozszerzyć swoją ofertę pomocy najuboższym. Prawdopodobnie już niedługo osoby bezrobotne otrzymają ciepłe posiłki także w soboty i niedziele. Posiłki będą zrównoważone, złożone z warzyw i mięsa.
Lepsza opieka nad bezrobotnymi mieszkańcami Hull?
Menadżer centrum, Eileen Wright, powiedziała, że w zależności od potrzeb, jej placówka jest w stanie zaoferować dodatkowe posiłki najbardziej potrzebującym. Powiedziała również, że jej zdaniem to straszne, iż niektórzy nie mają nawet wystarczająco dużo pieniędzy, by móc kupić sobie pożywienie. Ponieważ jednak taka sytuacja ma miejsce, Eileen chce to zmienić i pomóc potrzebującym. Podkreśliła, że nie każdy będzie miał oczywiście prawo do otrzymania posiłku w placówce. Przede wszystkim należy okazać dowód poświadczający o bardzo niskich dochodach lub braku pracy (i tym samym – środków do życia).

W zależności od tego, jak duże będzie zainteresowanie posiłkami wydawanymi w ciągu tygodnia, powinna pojawić się możliwość wydawania dań dla bezrobotnych również w weekendy. Jak powiedziała Eileen Wright, jednego dnia darmowy posiłek może otrzymać około 20 osób. W chwili obecnej, jedzenie jest wydawane w centrum w piątki między godziną 12.30 a 13.30.

W pierwszym tygodniu w centrum pojawiły się cztery rodziny, w tym jedna z niemowlęciem. Na szczęście, ośrodek dysponował również pożywieniem dla najmłodszych i wszyscy otrzymali ciepły posiłek.

Pensjonariusze centrum Endike Community Care płacą za każdy dzień pobytu w placówce 6 funtów (w ramach tej opłaty otrzymują m.in. trzy posiłki dziennie). Dzięki temu, że przebywając w placówce i współpracując z innymi mogą przygotować posiłki dla najbardziej potrzebujących, wszyscy są szczęśliwi. Jak mówi Eileen Wright, osoby przebywające w ośrodku opieki dziennej wychowały się i żyły w zupełnie innych czasach, kiedy pomaganie sobie nawzajem było czymś zupełnie naturalnym. Widząc osobny bezdomne, od razu zauważają, że istnieje zapotrzebowanie na ich pomoc. Menadżer Wright zapewniła, że w pierwszej kolejności to jednak oni otrzymują posiłek, za który zapłacili.

Akcja pomocy poprzez wydawanie darmowych posiłków rozwija się także dzięki współpracy ze strony personelu, który zgodził się pracować godzinę dziennie za darmo. Nie bez znaczenia są również datki ze strony osób trzecich, w tym przedsiębiorców i właścicieli sklepów, którzy mogą przyczynić się do pomocy przekazując składniki do przygotowania posiłków. Każdy, kto chce zadeklarować swoją pomoc, proszony jest o kontakt pod numerem telefonu: 01482 809473.

Osoby bezrobotne, które nie mogą pozwolić sobie na regularne ciepłe posiłki finansowane z własnej kieszeni, mogą zgłosić się do Endike Community Care i tam otrzymać darmowy obiad. Jest szansa, że dzięki takim akcjom sytuacja najuboższych w Hull poprawi się w niedalekiej przyszłości.

Źródło: www.thisishullandeastriding.co.uk