Pierwsza, pilotowa edycja festiwalu Walking & Outdoors odbyła się w 2011 roku. Nie wiadomo było początkowo, czy idea przyjmie się na dłużej. Okazało się jednak, że festiwal był olbrzymim sukcesem i postanowiono go kontynuować w kolejnych latach. Tegoroczna edycja rozpocznie się w sobotę, 14. września i potrwa aż do niedzieli 22. września. Nie zabraknie jazdy na rowerach, wędrówek w terenie, jazdy konnej i wielu innych atrakcji.
Podglądaj nietoperze podczas festiwalu Walking & Outdoors Festival!
Program tegorocznej edycji festiwalu jest niezwykle bogaty. Bardzo dużo w nim spacerów, dostosowanych do osób z różną kondycją. Niektóre z nich (na przykład The Three Peaks Walk w sobotę, pierwszego dnia imprezy) w swoim programie mają również elementy wspinaczki. Szlak innych prowadzi przez niezwykłe miejsca, w tym te posiadające bogatą historię (niedzielny Mulling with Mullender). Fani dwóch kółek także znajdą coś dla siebie – również w niedzielę zaplanowano wycieczkę rowerową po okolicy, której trasa będzie przebiegała spokojnymi drogami podmiejskimi, przez okoliczne małe miejscowości i wsie, co sprzyja atmosferze rekreacji i odpoczynku. Co ważne, Roclington Sky Ride jest przeznaczone dla całych rodzin, także tych z małymi dziećmi!

Bardzo ciekawą propozycją festiwalową, która z pewnością sprawi frajdę i zapewni niezapomniane wrażenia najmłodszym uczestnikom imprezy, jest podglądanie nietoperzy w lesie Millington Wood (Autumn Bat Boxes At Millington Wood zaplanowane na sobotę, 21 września). To unikalna możliwość sprawdzenia, co kryje się w specjalnych budkach dla nietoperzy. Tego typu kontrole przeprowadzane przez specjalistów odbywają się tylko o określonych porach roku – to ostatnia taka możliwość w najbliższym czasie! Wstęp na to wydarzenie kosztuje od 2 funtów (bilet normalny; przewidziano zniżki dla dzieci i seniorów oraz całych rodzin). Uwaga! Konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie miejsca w grupie, która odwiedzi las z budkami nietoperzy! Rezerwacji można dokonać online, pod adresem: http://events.eastriding.gov.uk/Event.aspx?id=330649 lub pod numerem telefonu: 01482 395320.

Idea festiwalu doskonale łączy się z ogólnokrajową akcją „Walkers are Welcome”, którą zainicjowano w 2007 roku. Pod tym hasłem zrzeszają się brytyjskie miasta, które promują ruch na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną. Jak wskazuje nazwa kampanii, wszyscy wędrowcy są mile widziani w miastach biorących udział w programie. Dzięki temu, że trzy z festiwalowych miast (Poclington, Market Weighton, Beverley) należą również do członków „Walkers are Welcome”, oferowane przez organizatorów imprezy piesze wędrówki będą wyjątkowo ciekawe. Poza tym festiwal wspierają organizatorzy akcji „Walking for Health” i organizacja „The Ramblers”.

Organizatorzy zadbali o to, by każdy, kto zechce wziąć udział w przygotowanych przez nich imprezach, znalazł coś dla siebie. Z tego powodu podzielili przygotowane propozycje na trzy kategorie: dla osób początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Ze względów bezpieczeństwa, niektóre z zaplanowanych wypraw mają ograniczoną liczbę osób, które mogą wziąć w nich udział. Z tego powodu konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie sobie miejsca w konkretnym wydarzeniu. W przypadku rezygnacji z udziału, organizatorzy nie zwracają poniesionych kosztów związanych z rezerwacją. W broszurze informacyjnej zawarto również informację dotyczącą osób poniżej 16 roku życia – takie osoby mogą brać udział w wydarzeniach związanych z festiwalem tylko i wyłącznie pod opieką dorosłych. Organizatorzy proszą o przybycie na miejsce zbiórki co najmniej 10 minut przed startem, ponieważ każda grupa musi zostać odprawiona przez przewodnika, który przekaże najważniejsze informacje dotyczące między innymi planu dnia.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń festiwalowych można znaleźć w broszurze dostępnej pod adresem: http://www.walkersarewelcome.org.uk/wordpress/wp-content/uploads/2013/08/Yorkshire-Wolds-Walking-Cycling-Events-Guide-2013.pdf. Rezerwacji można dokonać na stronie: http://events.eastriding.gov.uk/ , w oknie wyszukiwarki wpisując tytuł wydarzenia. Organizatorzy serdecznie zapraszają i zachęcają wszystkich, by aktywnie spędzili ostatnie ciepłe dni w tym roku!