Co ma ze sobą wspólnego biblioteka i ogrodnictwo? Okazuje się, że wszystko. Przy niedawno odrestaurowanej bibliotece Western Library powstaje piękny ogród.
Nauka ogrodnictwa w praktyce
Hull City Council właśnie udało się zabezpieczyć finansowanie projektu – fundusze pochodzić będą z James Reckitt Library Trust. Oprócz tego, Urząd Miasta współpracuje z fundacją Groundwork, której celem jest promocja ekologicznego stylu życia i tworzenie dla lokalnych społeczności lepszych miejsc wypoczynku połączonego z edukacją. Prace w kompleksie ogrodowym rozpoczęły się już w sierpniu, a pierwsze kwiaty zostały zasadzone ręką Elliemay Lousie Coxon i Nadine Fudge, Lord Mayor.

Miasto będzie dalej współpracować z Grounwork, ponieważ chce zapewnić stałe finansowanie ogrodu, a także stworzyć z niego miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli podziwiać nie tylko przyrodę, ale również dzieła sztuki. Ponadto, przewidziano tutaj także miejsce na zajęcia edukacyjne. „To świetny przykład partnerstwa” – mówi radny Darren Hale, wiceprezydent Rady Miasta. „Zapewnia ono mieszkańcom możliwość bycia zaangażowanym w tworzenie nowej, wyjątkowej przestrzeni, w której będą mogli dowiedzieć się więcej na temat tradycyjnej pielęgnacji ogrodu, nauczyć się artystycznych umiejętności, a także po prostu spędzić czas w przyjaznym otoczeniu” (cyt. za www.hullcc.gov.uk).

Nadine Fudge dodała zaś: „Sadzenie kwiatów było naprawdę dobrą zabawą, a plany, jakie mamy w stosunku do ogrodu, są niezwykle ekscytujące. To cudownie móc zobaczyć członków lokalnej społeczności, którzy przychodzą tutaj, żeby wspólnie popracować”.

„Groundwork wspiera tego typu inicjatywy już od jakiegoś czasu” – mówi Karen Tozer, kierownik programu. „Pomagaliśmy zarówno przy projektowaniu głównych bram, jak i terenu ogrodu. Mieszkańcy naprawdę się zaangażowali i pracują bardzo ciężko nad tym, by miejsce wyglądało wspaniale. Również Library Services i lokalni radni okazali swoje pełne wsparcie. Każdy naprawdę wziął sobie do serca ideę ogrodu, który mam być nie tylko miejscem do odwiedzenia w czasie spaceru, ale również przestrzenią do nauki. Naprawdę podobała mi się praca ze wszystkimi i każdy może być dumny z tego ogrodu”.

Teraz Groundwork liczy na utworzenie grupy wolontariuszy, którzy zajmą się utrzymaniem ogrodu oraz jego dalszym rozwojem. Chętni proszeni są o kontakt z władzami organizacji.