hull.plBrytyjczycy będą mieli pierwszeństwo w kolejce do lokali socjalnych przed imigrantami – takie zmiany chce wprowadzić rząd w Londynie. Do tej pory tysiące obcokrajowców dostało lokale socjalne, ponad 4 tys. przypadło imigrantom z Polski i Litwy – pisze portal mojawyspa.co.uk.

Obywatele Wielkiej Brytanii czekają na lokale socjalne nawet 6 lat, więc nie ma powodu, dla, którego przybysze z zagranicy mieli przed nimi dostawać darmowe mieszkania i domy – czytamy w portal polonia.wp.pl, który powołuje się na artykuł z „Daily Mail”. Obecnie w ponad 310 tys. lokalach socjalnych mieszkają imigranci.

Brytyjski rząd chce, aby decyzja władz samorządowych o przyznawaniu lokali socjalnych zależała również od kryterium obywatelstwa i była bardziej elastyczna i dowolna niż obecnie.
Według „Daily Mail” niektóre miejscowości są wręcz „zalane” imigrantami z Europy Wschodniej, którzy otrzymali za darmo domy, korzystają z państwowej służby zdrowia i „zapychają” miejscowe szkoły.

Zdaniem Richarda Capie, przewodniczącego Chartered Institute of Housing (organizacji zaangażowanej w sprawy mieszkaniowe), nie należy straszyć Brytyjczyków napływem imigrantów z Europy Wschodniej. Capie uważa, że w większości spośród tych 310 tys. lokali socjalnych mieszkają imigranci, którzy na Wyspach są od kilkudziesięciu lat i nie mają zamiaru zmieniać swojego obywatelstwa. Nowi imigranci z Europy Wschodniej zajmują tylko niewielki procent mieszkań socjalnych.

źródło: www.mojawyspa.co.uk
zdjęcie: www.innovacion.co.uk