Kolejna akcja lokalnej policji – wraz z początkiem Nowego Roku prowadzone będą kontrole losowo wybranych samochodów jeżdżących po drogach w Hull i East Yorkshire. Celem akcji jest sprawdzenie stanu pojazdów poruszających się po drogach i wyeliminowanie tych, które w szczególnym stopniu zagrażają bezpieczeństwu. Kampania trwać będzie przynajmniej do końca stycznia tego roku.
Uwaga kierowcy - wzmożona kontrola samochodów
Specjalnie przeszkoleni inspektorzy będą dokładnie badać wybrane pojazdy. Sprawdzą między innymi, czy sprawne są wszystkie światła, obejrzą szyby samochodu, przyjrzą się także stanowi opon, który w okresie zimowym jest szczególnie ważny. Dadzą ponadto kierowcom wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy w okresie zimowym. Po raz pierwszy zatrzymywani będą również rowerzyści, jeśli inspektorzy dostrzegą coś niepokojącego w sposobie ich jazdy lub stanie roweru. Policjanci zwrócą ich uwagę na konieczność używania odpowiednich świateł, a także na ubieranie się w dobrze widoczne ubrania lub korzystanie z elementów odblaskowych. Keith Ward, komisarz Policji zajmujący się wypadkami drogowymi powiedział, że tak naprawdę każdy z nas samodzielnie może przyjrzeć się swojemu samochodowi i poprawić to, co budzi zastrzeżenia. Niewiele pracy każdego z kierowców może znacznie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Keith Ward dodał, że szczegółowej kontroli będzie poddawane sprawdzanie głębokości bieżnika. Zgodnie z obecnymi regulacjami prawnymi, nie może ona być mniejsza niż 1,6 mm. Opony powinny być wykorzystywane do momentu, w którym ich bieżnik jest jeszcze w dobrym stanie. Dodatkowo okresowo powinny odbywać się kontrole opon pod kątem obecnych na nich uwypukleń, naderwań i innych zniszczeń. Komisarz podkreślił, że jest zaniepokojony tym, że większość kierowców decyduje się na zakup nowych opon dopiero wówczas, gdy stare nie nadają się już zupełnie do użytku. Powiedział, że powodem jest prawdopodobnie kryzys gospodarczy i cięcie wydatków w każdym gospodarstwie domowym, zaznaczył jednak, że dobry stan opon może niekiedy uratować życie.

Komisarz powiedział także, że chociaż do tej pory nie spadł jeszcze śnieg, pojawi się on prawdopodobnie niedługo. Policja chce zatem, by jak najwięcej pojazdów było technicznie przygotowanych na trudne warunki atmosferyczne, natomiast kierowcy – by wiedzieli, w jaki sposób powinni prowadzić samochód przy śliskiej nawierzchni i słabej widoczności. Chodzi także o to, by przypomnieć kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze. Celem Policji Humberside jest również zredukowanie liczby wypadków i kolizji, szczególnie tych, w których ludzie giną lub odnoszą poważne obrażenia, zagrażające ich życiu lub zdrowiu.

Inspektor Policji Roger Mitchell powiedział, że większość śmiertelnych wypadków ma miejsce podczas złych warunków na drodze, a ich powodem jest najczęściej brak ostrożności ze strony kierowców. Podkreślił, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania jest o wiele dłuższa, łatwo także wpaść w poślizg. Wiele błędów popełnianych przez kierowców może kosztować życie ich samych, pasażerów prowadzonego przez nich pojazdu lub innych, niewinnych ludzi, w tym przypadkowych przechodniów.

Źródło: www.thisishullandeastriding.co.uk