Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis powiedział, że decyzje w sprawie wyjścia UK z Unii Europejskiej są odsunięte do stycznia przyszłego roku. Podał też prawdopodobne daty poszczególnych faz Brexitu!

Brexit to zdecydowanie gorący temat w kontekście imigracji — miliony cudzoziemców mieszkających w Wielkiej Brytanii obawiają się o swoją przyszłość. Nic dziwnego, bo do tej pory nie wiadomo, jaki będzie ich los. Określać to będzie dopiero wynik negocjacji Londynu z Brukselą. Te jednak nie rozpoczną się, zanim nie zostanie uruchomiony tzw. artykuł 50 Traktatu o UE. Na kiedy planowane jest zatem rozpoczęcie Brexitu? I kto będzie odpowiedzialny za ten proces?

Zgodnie z zapowiedzią ministra Davisa, żadne kluczowe decyzje w tej sprawie nie zapadną w tym roku. Dopiero w styczniu 2017 roku Sąd Najwyższy zdecyduje, kto będzie odpowiedzialny za uruchomienie artykułu 50. Dotychczas sądzono, że będzie to rząd, ale sąd może postanowić, że za tę decyzję odpowiadać będzie parlament.

Styczeń 2017 roku — to zatem pierwsza ważna data na drodze do wyjścia z Unii Europejskiej. Kiedy będą miały miejsce kolejne fazy Brexitu?

Marzec 2017 — zgodnie z aktualnymi założeniami, najpóźniej do końca marca przyszłego roku brytyjski rząd chce uruchomić artykuł 50 i oficjalnie rozpocząć proces opuszczania Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Maj 2017 — najpóźniej do końca maja przyszłego roku zakończy się faza przygotowawcza do negocjacji na linii Londyn — Bruksela. Wszystko zależy jednak od tego, czy rzeczywiście uda się uruchomić artykuł 50 jeszcze w marcu.

Październik 2018 — negocjacje między Unią Europejską a Londynem mają potrwać nieco ponad rok. W tym czasie opracowane zostaną warunki, na jakich UK opuści Wspólnotę. To kluczowa faza Brexitu, podczas której wyjaśnione zostanie między innymi to, co stanie się z imigrantami z państw członkowskich UE, którzy mieszkają na Wyspach.

Marzec 2019 — jeśli porozumienie o Brexicie zostanie ratyfikowane, w marcu 2019 Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską.