26 lipca oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w Polsce. W środę do naszego kraju przyjechał na pielgrzymkę zagraniczną papież Franciszek.

W inauguracyjnej Mszy Świętej na krakowskich Błoniach wzięły udział tysiące ludzi. Podczas tej Mszy, a także podczas innych wydarzeń centralnych ŚDM w Krakowie płonąć będzie Ogień Miłosierdzia, który na Błonie dotarł jeszcze przed rozpoczęciem spotkania papieża z wiernymi. W niedzielę kończącą to niezwykłe spotkanie papież Franciszek przekaże ów ogień młodzieży ze wszystkich kontynentów świata.

Papieża Franciszka w naszym kraju powitała między innymi para prezydencka oraz premier Beata Szydło, a także tysiące wiernych czekających na samolot linii Alitalia, który z lotniska Fiumcino wystartował o 14.00, by około 16.0 wylądować na lotnisku w Krakowie.

Program pielgrzymki papieża Franciszka w Polsce obejmuje wizytę m.in. na Jasnej Górze oraz w Auschwitz. Papież wyleci z Polski w niedzielę 31 lipca.

Światowe Dni Młodzieży, w ramach których odbywa się pielgrzymka papieża Franciszka do Polski, to regularne spotkania młodzieży z całego świata, odbywające się co kilka lat i zainicjowane przez Jana Pawła II w 1985 roku. Pierwsze ŚDM odbyły się w 1985 roku w Rzymie pod hasłem Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was. Tegoroczne spotkanie ma miejsce w Krakowie. Hasło, które mu przyświeca to Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży chcą zaprezentować indywidualny sposób przeżywania katolicyzmu, różny na całym świecie. Pielgrzymi wymieniają się między sobą symbolami narodowymi, stawiając na dialog międzykulturowy i jedność. I choć w ostatnich latach zaczęto postrzegać ŚDM jako festiwal młodzieżowy, to papież Benedykt XVI prosił, by wydarzenia tego nie  postrzegać jako odmiany „współczesnej kultury młodzieżowej”, lecz jako owoc „długiej, wewnętrznej drogi” każdego z młodych ludzi biorących udział w tym wyjątkowym spotkaniu.

Szczegółowe informacje na temat programu tegorocznych krakowskich ŚDM znaleźć można na stronie www.krakow2016.com/program.