hull.plZbliża się  okres świąt Bożego Narodzenia. To najważniejsze święta w polskim roku obrzędowym podczas których tradycja piętnowana jest szczególnie mocno. I choć mieszkając za granicą łatwiej nam przyjąć tutejsze, obce nam kulturowo zwyczaje, jak
Halloween czy walentynki, to Wigilia i Boże Narodzenie pozostają dla nas ostoją tradycji i polskości. Mają one dla nas wciąż bardzo ważny przekaz. I tego nie zmieni ani emigracja, ani obce otoczenie. Wigilię obchodzimy nadal tak jak obchodziliśmy ją w naszych domach rodzinnych. Najlepiej świadczą o tym zatłoczone polskie sklepy pełne Polaków, którzy – choć świetnie odnaleźli się w zachodniej rzeczywistości – to nie wyobrażają sobie Wigilii bez polskich produktów, sianka pod obrusem, opłatka, którym możemy podzielić się z najbliższymi. Zagraniczne zwyczaje świąteczne oraz kryzys gospodarczy, nie wpływają na nasze obyczaje i wigilijne menu. Święta chcemy spędzać po polsku i w wieczór wigilijny cieszyć się towarzystwem naszych najbliższych oraz zapachem zielonej choinki i 12 wigilijnymi daniami, w których nie powinno zabraknąć karpia, śledzia, pierogów i barszczu. Jednak te najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt nie sprzyjają samotnym, którzy z jakiegoś powodu są pozbawieni możliwości spędzenia ich z bliskimi. Dlatego tak ważne jest by uwierzyć w magię Bożego Narodzenia, która być może sprawi, że stanie się w te święta coś, co odmieni nasze życie. Często bowiem niezauważalne drobnostki decydują o największych życiowych zmianach. Dlatego zróbmy w te święta coś dla innych, by pomóc im. Może warto przeznaczyć drobną kwotę na działalność charytatywną, zaprosić samotnego kolegę lub koleżankę z pracy na wspólną wigilię? Spełnimy wtedy ideę Bożego Narodzenia.

I takiego spełnienia życzę naszym Czytelnikom i Partnerom oraz rodzinnych, sytych i beztroskich Świąt Bożego Narodzenia, jak również pogody ducha i optymizmu w nowym, 2009 roku. Sobie zaś życzę, by te życzenia dotarły do Państwa serc, z serca bowiem płyną.

Marzena Siemplewska – Polish Zone

Czytaj świąteczne wydanie Polish Zone online.