hull.plOtwarcie granic w Unii Europejskiej doprowadziło też do tego, że po całej wspólnocie rozlali się przestępcy. Także polscy.

Tylko w Wielkiej Brytanii siedzi ponad 1400 naszych rodaków. Komisja Europejska chce zadbać o aresztowanych obcokrajowców. W jej projekcie oskarżeni dostaną darmowych tłumaczy i darmowe tłumaczenia sprawy.

Zapis o tym, że osoby oskarżone lub podejrzane o przestępstwa na terenie Unii Europejskiej, w tym w Polsce, mają mieć dostęp do darmowych tłumaczeń znajdują się w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Ale nie wszystkie kraje się do niego stosują.

Teraz chce to zmienić Komisja Europejska. Planuje wprowadzenie przepisu, który narzuci obowiązek zadbania o tłumaczenia. Państwo będzie musiało je zapewnić za darmo. „Zarówno tłumaczenia ustne, jak i pisemne powinny być dobrej jakości i zapewnione bezpłatnie” – zapisano w projekcie Komisji Europejskiej.

Jak pisze tvp.info, decyzję o tym czy prawo to wejdzie w życie podejmie unijna rada ministrów konsultując się z europarlamentem.

W polskich więzieniach jest 547 obcokrajowców. Najwięcej Ukraińców (119), Rosjan (58) i Rumunów (46). Najwięcej Polaków odsiaduje swoje kary w Wielkiej Brytanii – w tamtejszych więzieniach jest ich 1430. Londyn już nawet wydał książeczkę po polsku. Możne w niej wyczytać o tym jak dostać pomoc prawną, gdzie się zwrócić oraz na przykład czy w więzieniu można liczyć na polskie jedzenie.

źródło: Polish Zone