Dla miłośników polskiego kina ta jesień zapowiada się naprawdę ciekawie. Nominowany do Oscara „80 milionów” Waldemara Krzystka, „Lęk wysokości” Bartosza Konopki czy „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej to tylko preludium do bogatego w filmowe atrakcje festiwalu „Play Poland Film Festival”. Ten trwający cztery miesiące festiwal to największe mobilne wydarzenie filmowe na Wyspach. Swoim zasięgiem obejmie miasta: Edynburg, Glasgow, Liverpool, Londyn, Newcastle, Oxford, Sunderland i Birmingham.

Play Poland Festiwal

Obok specjalnie dobranych filmów pełnometrażowych z ostatnich lat, organizatorzy zapewnili też atrakcje pokazów specjalnych w postaci produkcji krótkometrażowych, wystawy polskich plakatów filmowych, m.in. z okresu socjalizmu, a także koncertów, spotkań z filmowcami i producentami filmowymi.

Filmowe święto rozpoczęło się 28 września i potrwa do grudnia. Pierwszym, otwierającym festiwal filmem jest wielokrotnie nagradzany dramat „Joanna” w reżyserii Feliksa Falka. Kolejne „perełki” polskiego kina to: „Kanadyjskie sukienki”, w reż. Macieja Michalskiego, „Lęk wysokości”, film w reż. Bartosza Konopki, nominowanego do Oscara i nagrodzonego na festiwalu w Berlinie reżysera „Królika po berlińsku”, „Sponsoring”, film w reż. Małgorzaty Szumowskiej, który wzbudził wiele kontrowersji wśród europejskiej widowni, „Wygrany” w reż. Wiesława Saniewskiego.

Uczestnicy tegorocznej edycji festiwalu będą mogli również obejrzeć wystawę polskiego plakatu filmowego „Plakat wyobraźni”, których tematyką jest zderzenie rzeczywistości zimnej wojny z filmem amerykańskim. O ich wyjątkowości zdecydowało zderzenie szarego polskiego socjalizmu oraz blichtru Hollywood. Sytuacja polityczna i ograniczony dostęp do materiałów dystrybutora sprawiły, że plakaciści mogli polegać tylko na własnej percepcji świata „zza żelaznej kurtyny”, co zaowocowało oryginalnym stylem. Wystawa obejmuje ponad 40 plakatów takich twórców, jak m.in. Edward Lutczyn i Henryk Sawka. Plakaty zostały zaprojektowane do filmów takich reżyserskich sław jak Steven Spielberg, Alfred Hitchcock, Clint Eastwood i Francis Coppola.
Starannie dobrane filmy to produkcje zeszłoroczne, wiele z nich już zdobyło nagrody, choć to zapewne dopiero początek ich ścieżki do sławy. Polakom na Wyspach będzie dane obejrzeć je wszystkie lub choć część z nich, i osobiście ocenić efekty najnowszej polskiej kinematografii.

Szczegółowe informacje o festiwalu na stronie: playpoland.org.uk