Test „Life in the UK” trwa zaledwie 45 minut, ale jego wynik jest bardzo ważny – w dużej mierze zależy od niego, czy otrzymasz brytyjskie obywatelstwo. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć!

Test składa się z 24 pytań dotyczących brytyjskich zwyczajów, tradycji i kultury. Pytania zawarte w teście oparte są na informacjach przekazanych w podręczniku „Life in the United Kingdom: A Guide for New Residents”.

W podręczniku poruszono tematy związane z procesem stawania się brytyjskim obywatelem, a także z tradycjami i wartościami wyznawanymi w Wielkiej Brytanii. Nie brakuje informacji dotyczących historii i kultury kraju (dokładnie przedstawione są również osoby, które miały kluczowy wpływ na rozwój UK). Przeczytasz w nim ponadto o tym, w jaki sposób powinieneś angażowac się w życie lokalnej społeczności na Wyspach.

Podręcznik kosztuje 19,22 funta i można go nabyć za pośrednictwem internetu.

Testu „Life in the UK” nie muszą zdawać osoby, które znajdują się poza wiekowym zakresem 18-65 lat.

Wynik testu

Do centrum egzaminacyjnego (w Wielkiej Brytanii znajduje się około 60 takich centrów) musisz przynieść dowód tożsamości (ten sam, którego użyłeś podczas rejestracji na test) oraz dokument potwierdzający twój aktualny adres zamieszkania.

Aby zaliczyć test, musisz udzielić 75% prawidłowych odpowiedzi. Po zaliczeniu egzaminu otrzymasz dokument „Pass Notification Letter”. W razie zgubienia dokumentu nie otrzymasz jego kopii ani odpisu!

Jeśli nie zdałeś testu, możesz podejść do niego ponownie po upływie tygodnia. Test możesz zdawać wielokrotnie.

Ile to kosztuje?

Rejestracja do testu kosztuje 50 funtów. Należy jej dokonać elektronicznie na tej stronie internetowej. Konieczna jest rejestracja przynajmniej na tydzień przed planowaną datą zdawania egzaminu „Life in the UK”. Warto jednak zapisać się z większym wyprzedzeniem – jeśli z jakichś przyczyn nie będziesz mógł podejść do testu w wybranym terminie i odwołasz go najpóźniej na siedem dni przed wyznaczoną datą, otrzymasz zwrot kosztów uczestnictwa w egzaminie.