W tym roku czeka nas wymiana monet o wartości jednego funta. Nowe jednofuntówki będą dostępne w obiegu od marca 2017. Przez jakiś czas będziemy ich używać równolegle z dotychczasowymi.

Naczelny sekretarz skarbu Zjednoczonego Królestwa David Gauke powiedział podniośle, że 28 marca 2017 roku będzie ważnym dniem w tegorocznym kalendarzu, bo to właśnie wtedy w obieg wejdą nowe monety. Ten oficjalny ton nie powinien jednak nikogo zdziwić, zważywszy, że nowa moneta wprowadzana jest na Wyspach w tym roku po raz pierwszy od 1983 r., czyli po ponad trzydziestu latach od ostatniej takiej zmiany.

Już w październiku tego roku dotychczasowe, stare monety jednofuntowe stracą wartość i staną się bezużyteczne. Szacuje się, że w sumie wymienić trzeba będzie około 433 milionów monet, bo właśnie tyle funtów w monetach jednofuntowych posiadają Brytyjczycy.

Przedstawiciele Bank of England sugerują, by mieszkańcy Wielkiej Brytanii jak najszybciej starali się pozbyć starych monet, zastępując je nowymi. Jeśli nie zdążą tego zrobić przed 15 października, zostaną z bezużytecznymi pieniędzmi. David Gauke powiedział, że przekaz jest jasny: jeśli ktokolwiek posiada okrągłe monety w domu, powinien iść z nimi do banku i zamienić je na nowe, dwunastokątne zamienniki przed 15 października.

Eksperci podkreślają, że nowe monety będą trudniejsze do podrobienia niż te, których używaliśmy dotychczas. Ich waga będzie ponadto mniejsza, więc odciążą nieco nasze portfele. Monety mają być także nieco cieńsze niż dotychczasowe.

Zgodnie z założeniami planu budżetowego, który ogłoszono przed trzema latami, będą wykonane po części z obecnych jednofuntówek, które zostaną przetopione na surowiec.

Warto pamiętać o zmianach i czym prędzej udać się do banku, zanim zapomnimy o całej sprawie, a nasze pieniądze stracą wartość.