5 kwietnia to – jak co roku – data zamknięcia roku podatkowego. Oznacza to, że osoby samozatrudnione (sole traders) powinny wysłać zeznanie podatkowe „self assessment” do urzędu podatkowego.
5 kwietnia - koniec roku podatkowego
Osoby, które były zatrudnione na pełny etat, mogą spodziewać się od swoich pracodawców formularzy P60. Znajdują się w nich informacje dotyczące wypłaconych wynagrodzeń oraz naliczonych składek na ubezpieczenie społeczne i podatki. Ci, którzy przez cały rok pracowali na etat dla jednego pracodawcy, raczej nie muszą robić nic więcej. Jednak w przypadku tych, którzy zmieniali pracę, pracowali niepełny rok podatkowy albo otrzymali druk P45, mogło dojść do nadpłacenia podatku. Warto postarać się o jego zwrot.

Wyliczyć kwotę podatku, jaki należy zapłacić, można za pośrednictwem oficjalnego kalkulatora na stronie HMRC. Polska ma podpisaną z Wielką Brytanią i Irlandią Północną umowę o unikaniu tzw. podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że z zarobków uzyskanych na Wyspach podatnik nie musi już rozliczać się w Polsce. Z polską skarbówką należy rozliczyć się wyłącznie wtedy, gdy pracowało się w jednym roku rozliczeniowym i w Polsce, i w Wielkiej Brytanii.

W kończącym się roku podatkowym kwota wolna od podatku, czyli „income tax allowance”, wynosiła £9.440, czyli o ponad tysiąc funtów więcej niż w zeszłym roku.

Osoby prowadzące własną działalność (self-employed) powinny złożyć rozliczenie do 31 stycznia.


Źródło: http://www.toppoint24.com/