Policja zaleca pieszym i rowerzystom zachowanie szczególnego bezpieczeństwa na drodze. Po zmianie czasu na zimowy wcześniej robi się ciemno, dlatego ubieranie odblaskowej kamizelki czy przynajmniej noszenie kilku odblasków jest konieczne.
Sprawdź, co zrobić, by uniknąć mandatu, a przy tym być bezpiecznym!
Piesi i rowerzyści powinni zadbać o to, by byli widoczni na drodze, twierdzi Policja i przypomina, że bezpieczeństwo jest priorytetem. Kamizelki odblaskowe są najlepszym sposobem na zapewnienie sobie widoczności, jeśli zdarzać się nam będzie wracać pieszo lub na rowerze do domu po pracy lub po szkole.

Powinniśmy także szczególnie uczulić nasze dzieci na konieczność używania odblasków. W przeciwnym razie może grozić im niebezpieczeństwo.

Rowerzyści powinni także sprawdzić, czy oświetlenie ich roweru jest sprawne. Każdy rower musi być wyposażony w przedni (biały) oraz tylny (czerwony) reflektor. Konieczne jest także posiadanie czerwonego odblasku z tyłu roweru oraz pomarańczowych odblasków na pedałach.

Dopuszcza się zainstalowanie błyskających świateł, jednak Policja zaleca szczególnie tym rowerzystom, którzy poruszają się poza dobrze oświetlonym obszarem zabudowanym, by korzystali tylko ze świateł stałych.

Pamiętaj także, by zadbać o prawidłowy styl jazdy. Teraz, kiedy drogi mogą być śliskie, jest to szczególnie ważne. Zawsze trzymaj zatem kierownicę pewnie, obiema rękami (chyba, że sygnalizujesz zamiar skręcenia w prawo lub w lewo). Stopy muszą znajdować się przez cały czas na pedałach. Unikaj jeżdżenia tuż za innym pojazdem – gdyby gwałtownie zahamował, mogłoby dojść do wypadku.

Nie przewoź na rowerze ciężkich przedmiotów, które mogłyby spowodować utratę równowagi i doprowadzić do upadku.

Na drodze musisz zachować ostrożność, dlatego zawsze miej oczy dookoła głowy – tym bardziej, jeśli jest ciemno i widoczność jest ograniczona, a nawierzchnia może być śliska.

Więcej informacji na temat tego, w jaki sposób powinniśmy poruszać się rowerem po drogach w Wielkiej Brytanii, znajdziesz na stronie internetowej Rządu UK: https://www.gov.uk/rules-for-cyclists-59-to-82/overview-59-to-71.

Zachęcamy do stosowania się do tych wskazówek – dzięki temu nie tylko będziesz czuć się bezpieczniej na drodze, lecz także unikniesz mandatu za niestosowanie się do przepisów!

Źródło: https://www.gov.uk/, http://www.bournemouthecho.co.uk/