Bardzo często wiemy niezbyt wiele o mieście, w którym przyszło nam pracować, mieszkać, żyć i wychowywać nasze dzieci. Czy wiedziałeś, że w Hull…

… najstarszym parkiem jest Pearson Park (znany kiedyś jaki The People’s Park)? A jego historia jest przy tym bardzo ciekawa! Okazuje się bowiem, że już w czasach wiktoriańskich ludność zamieszkująca miasto potrzebowała kontaktu z zielenią. W Hull powstał zatem ogród botaniczny. Niestety, za wstęp do ogrodu trzeba było płacić. Tymczasem większość mieszkańców nie mogła pozwolić sobie na taki luksus, a przecież też chciała mieć dostęp do terenów rekreacyjnych, gdzie można było udać się na niedzielny spacer i zażyć trochę relaksu.

W Hull trzeba było zatem stworzyć park, który służyłby wszystkim mieszkańcom. I w ten właśnie sposób powstał The People’s Park.

W 1860 roku Zachariah Pearson, który pełnił wówczas funkcję burmistrza Hull, podarował mieszkańcom 27 akrów ziemi właśnie po to, by stworzyć na tym obszarze park, do którego będzie można wejść bez ponoszenia kosztów. Stworzono w tym czasie całą infrastrukturę, która dopełniała inwestycję, w tym drogę doprowadzającą do parku oraz domostwa w jego okolicy. Wille, które wybudowano dookoła parku, były tak piękne i majestatyczne, że przyciągały najbogatszych ludzi do miasta. Pearson chciał w ten sposób zatrzymać w mieście elity.

Ceremonia otwarcia parku miała miejsce 28 sierpnia 1860 roku. Było to wielkie wydarzenie, w którym udział wzięło około 30 tysięcy ludzi (sic!). Goście przybyli drogą wodną i lądową tylko po to, by móc podziwiać piękno parku. Wydarzenie zakończyło się wystawnym bankietem i pokazem kolorowych fajerwerków.

Od tego czasu miasto posiadało już własny park, nazwany natychmiast imieniem jego fundatora. Znany nam dzisiaj Pearson Park jest zatem najstarszym publicznym parkiem w mieście.

Na przestrzeni kolejnych lat budowano na jego obszarze pomniki, w tym ku pamięci fundatora parku (w 1897 roku).

W trakcie II wojny światowej zmieniono zupełnie oblicze Pearson Park, umieszczając w nim systemy militarne, mające chronić Hull przed atakiem lotniczym. Instalacje te zlikwidowano dopiero w 1954 roku.

Warto wybrać się do Pearson Park i poznać to miejsce – energia, jaka z niego bije, jest naprawdę ogromna.

Źródło: http://factsabouthull.blogspot.co.uk