Już po raz czwarty w tym roku, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa wraz z Picklemedia.com zorganizowała spotkanie biznesowe dla polskich przedsiębiorców działających w Szkocji. Izba aktywnie współpracuje z polskimi przedsiębiorcami na północy oraz angażuje szkockie organizacje wspierające przedsiębiorczość.Spotkanie polskich przedsiębiorców w Glasgow

Tematem wieczornego spotkania, które odbyło się w eleganckich wnętrzach Klubu 29 w Glasgow, były praktyczne porady na temat jak sprzedawać do szkockich firm oraz szkockiego sektora publicznego. Merytoryczna część spotkania została dostarczona przez doświadczonych praktyków biznesu w Szkocji.

Zamówienia publiczne w Szkocji z uwagi na swoją przejrzystość, otwartość i przewidywalność powinny zainteresować polskie firm w Szkocji. Szkocki sektor publiczny stale wydaje pieniądze na towary i usługi. Nie ma powodu, dla którego firma prowadzona przez Polaka w Szkocji nie byłaby w stanie dostarczyć usług w konkurencyjnej cenie. Pauline Wallace z Glasgow oraz Audrey Cameron z kancelarii Anderson Strathern wyjaśniły, co firma musi zrobić, jeśli chce skutecznie sprzedawać do szkockiego rządu lub władz lokalnych. „Małe i średnie przedsiębiorstwa z łatwością mogą uczestniczyć w przetargach publicznych w Szkocji – kluczową sprawą jest zarejestrowanie firmy online jako dostawcy towarów i usług”, powiedziała.

W seminarium udział wzięło ponad 50 polskich przedsiębiorców. Reprezentowali oni szeroki wachlarz branż od nieruchomości i budownictwa, po tłumaczenia i reklamy online.

W spotkaniu wzięły udział także dwie firmy, które podzieliły się swoimi doświadczeniami wynikającymi z prowadzenia biznesu na rynku szkockim. Pierwszą z nich była firma Eltech Electrical Systems, założona przez polskich elektryków, którzy m.in. wykonali instalację elektryczną dla jednego ze szkockich zamków. Druga firma to piekarnia Cobb, spółka z Loch Ness, początkowo jako mała piekarnia, a obecnie zaopatrująca klientów w dziesiątki tysięcy ciastek podczas dużych imprez sportowych. Willie Cameron zainspirował uczestników historią o tym, jak piekarnia Cobb zdołała dostarczyć 34 000 ciastek do 34 miejsc w całej Wielkiej Brytanii na dzień otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Mentor biznesowy, Dr Arshi Ilyas, który pomógł około 100 nowopowstającym firmom zrealizować swoje marzenia biznesowe, mówił o kluczowych czynnikach determinujących sukces przedsiębiorcy i wyjaśnił, jak Business Gateway może pomóc polskim przedsiębiorcom rozwijać biznes w Szkocji.

Bartek Kowalczyk z Picklemedia.com, który organizuje Brytyjsko-Polskie Spotkania biznesowe w Wielkie Brytanii powiedział: „Ważne jest, aby polscy przedsiębiorcy w Szkocji nauczyli się skutecznie korzystać z networkingu. Nadal istnieje przekonanie wyniesione z Polski, że regularne spotykanie się ludzi biznesu jest podejrzane.” David Atkinson, który prowadzi firmę oferującą projektowanie graficzne, dał kilka przydatnych wskazówek jak dobrze sprzedać swoje pomysły. Głównym przesłaniem było znaczenie wykorzystania wizytówki, właściwego doboru ceny sprzedawanego produktu oraz istotne znaczenie pozyskania zaufania do klientów.

Po formalnych prezentacjach, uczestnicy seminarium wzięli udział w sesji networkingowej, która rozpoczęła się przedstawieniem każdego uczestnika innym gościom.

Seminarium było sponsorowane przez Bank Santander, MoneyGram, Eltech Electrical Systems oraz agencję kreatywną eleMedia.