Szkoły podstawowe i średnie w Hull (Malet Lambert, Kingswood, Wyke Sixth Form College, Hull College, Wilberforce, Neasden Primary i Thomas Ferens Academy )wzięły udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez tancerzy spektaklu „Rapunzel” (Roszpunka) grupy baletowej balletLORENT. Celem zajęć było rozbudzenie zainteresowań młodych ludzi, a także chęć niesienia pomocy w odkrywaniu przez nich własnych talentów.Warsztaty taneczne dla młodzieży w HullBalletLORENT to grupa taneczna założona w 1993 roku przez Liv Lorent, obecnie dyrektor artystyczną firmy. Zespół zaprezentował się już w wielu miastach Wielkiej Brytanii. BalletLORENT zajmuje się między innymi prowadzeniem warsztatów dla młodzieży, a także przedstawianiem spektakli baletowych dla zróżnicowanej pod względem wieku publiczności.


Warsztaty przeprowadzone w Hull zostały pomyślane w ten sposób, by naturalnie korespondować z treściami przekazywanymi uczniom na przedmiotach, które są objęte podstawą programową ustaloną przez państwo; wiążą się zatem z wiedzą z zakresu muzyki, literatury angielskiej i teatru. Wymagają ponadto podjęcia dość dużej aktywności fizycznej, co zastępuje ćwiczenia na lekcjach wychowania fizycznego.


Zajęcia prowadzone przez balletLORENT dają uczniom możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń związanych nie tylko z tańcem, lecz także ze współpracą z profesjonalnymi tancerzami. Ze względu na krótki czas trwania warsztatów, nie każdy z uczniów zdąży w dostatecznym stopniu opanować choreografię, która przedstawiana jest przez artystów. Każdy jednak będzie musiał tańczyć, co rozbudzi kreatywność, wymusi wymyślanie nowych, własnych figur tanecznych. Należy pamiętać, że taniec, ruch, wysiłek fizyczny połączone z kreatywnością pozwalają wyrazić emocje, rozładować stres i napięcie.


Organizatorzy zapewniają, że umiejętności zdobyte podczas tego tygodnia zaprocentują w przyszłości. Mają także nadzieję, że być może część z młodych ludzi, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu, zajmie się tańcem w przyszłości, wiążąc z nim swoje życie zawodowe.


Warsztaty, które zakończyły się w piątek (9 listopada) mają związek ze spektaklem baletowym „
Rapunzel„, który zostanie wystawiony przez grupę balletLORENT 23 i 24 listopada w Hull Track Theatre.


Źródła:
http://www.hullcc.gov.uk/portal/page?_pageid=221,674011&_dad=portal&_schema=PORTAL&p_id=4060&p_month=Nov-12&p_page_number=1&content=pressrelease
http://www.balletlorent.com/