Linie lotnicze organizują coraz więcej promocji na tanie przeloty z Polski do Wielkiej Brytanii i z powrotem. Chociaż lot samolotem trwa krótko i jest stosunkowo wygodnym sposobem podróży, ma także swoje wady. Dlatego wielu Polaków decyduje się na podróż samochodem. Czy na pewno warto?
Trzeba przyznać, że ceny biletów lotniczych nie zawsze należą do najniższych, szczególnie, jeśli mowa o połączeniach regularnych, realizowanych na przykład przez Polskie Linie Lotnicze LOT (czy brytyjskie British Airways). Oczywiście – możemy zdecydować się na podróż tanimi liniami lotniczymi – wówczas ceny biletów zaczynają się nawet w okolicy 100 złotych za przelot w obie strony. Niestety – w takiej sytuacji bardzo często musimy dostosować się do niewygodnych warunków stawianych nam przez przewoźnika i nie możemy na przykład wybrać terminu lotu, który nam odpowiada w zupełności. Promocje lotnicze są warte rozważenia, ale pod warunkiem, że jesteśmy na tyle elastyczni, by bez trudu dopasować się do proponowanych terminów lotu. Niestety – zobowiązania (przede wszystkim zawodowe, choć nie tylko) zdecydowanie ograniczają tę swobodę podróżowania.
Przelot samolotem z Wielkiej Brytanii do Polski i w drugą stronę wiąże się także z innymi ograniczeniami – na pokład możemy zabrać ze sobą tylko ograniczoną liczbę bagaży, których waga nie może przekraczać ustalonej taryfą wartości (w przeciwnym razie będziemy musieli słono zapłacić). Rezerwując bilet lotniczy upewnijmy się, że w jego cenie znajduje się bagaż o odpowiedniej wadze – w przypadku tanich linii lotniczych często w cenie biletu na pokład możemy zabrać ze sobą jedynie bagaż podręczny. Oczywiście, istnieje możliwość dopłaty za bagaż rejestrowany – bardzo często jednak zdarza się, że dopłata ta zdecydowanie przewyższa… cenę samego biletu!
Nawet jeśli dopłacimy, nadal będziemy mogli zabrać ze sobą tylko kilkadziesiąt kilogramów bagażu. Niestety, może się to okazać zbyt mało.
W obliczu takiej sytuacji, pomimo wysokich cen paliwa, wielu Polaków decyduje się na podróż na trasie Polska – Wielka Brytania (i w drugą stronę) we własnym samochodzie. Takie rozwiązanie daje nam poczucie pewnej swobody – czas podróży zależy tylko i wyłącznie od nas.
Podróż samochodem, szczególnie na tak dalekiej trasie (odległość między Warszawą a Londynem wynosi około 1800 kilometrów), zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Czas jej trwania zależy od liczby kierowców – jeśli tylko jedna osoba prowadzi samochód, podróż może trwać nawet 24 godziny (trzeba bowiem uwzględnić konieczność robienia przerw, podczas których kierowca odpocznie). W przypadku, kiedy dwóch kierowców prowadzi samochód na zmianę, czas ten można skrócić nawet o osiem godzin. Nadal jednak musimy spędzić w drodze wiele godzin, co może się okazać szczególnie męczące dla naszych dzieci.
Trzeba także wziąć pod uwagę, że podróż przedłuża nieunikniona przeprawa przez kanał La Manche, między Francją a Wielką Brytanią. Wielu Polaków wybiera trasę między Dover a Calais (wówczas przeprawa promem trwa mniej więcej 1,5 godziny). Prom odpływa z portu kilka razy każdego dnia. Warto jednak wcześniej zarezerwować sobie miejsce na pokładzie, korzystając z Internetu. Cena przeprawy promem na tej trasie wynosi około 25-30 funtów (lub więcej) za samochód i cztery osoby. Im więcej osób, tym bilet jest droższy (jego cena nie powinna przekroczyć jednak 50 funtów). Najtańszych biletów na prom szukaj na stronie internetowej: http://www.aferry.co.uk/.
Niestety, cena przeprawy promem nie jest najwyższą opłatą, jaką będziemy musieli uiścić podczas podróży. Większość autostrad, po których będziemy podróżować, jest bezpłatna – nadal jednak musimy zapłacić za paliwo. Z reguły im większy silnik posiada nasz samochód, tym więcej wydamy na podróż. Wszystko zależy także od tego, jakim paliwem zasilane jest auto, którym jedziemy.
Decydując się na podróż samochodem musimy pamiętać, że przepisy ruchu drogowego różnią się w poszczególnych krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Dotyczy to nie tylko maksymalnej dozwolonej prędkości jazdy, lecz także wyposażenia samochodu. Kiedy poznasz już trasę, na której będziesz się poruszać (z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będziesz przejeżdżać przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję), powinieneś zapoznać się z przepisami drogowymi w tych państwach. Wiele przydatnych informacji na temat przepisów drogowych, w tym także obowiązkowego wyposażenia samochodu, znajdziesz tutaj.
Rozważając podróż samochodem z Wielkiej Brytanii do Polski lub z powrotem, trzeba zatem rozważyć wszelkie „za” i „przeciw” tego rozwiązania. Wysokie ceny paliwa w porównaniu ze stosunkowo dużą swobodą podróży, możliwość przewożenia dużego bagażu wobec krótkiego czasu podróży i komfortu. Wszystko to wymaga dokładnego przemyślenia. Na decyzję o tym, jaki środek transportu wybierzemy, będzie mieć z pewnością wpływ liczba osób, podróżujących oraz charakter podróży – pięcioosobowa rodzina przyjeżdżająca na wakacje do Polski raczej zdecyduje się na własny samochód, by zabrać ze sobą duży bagaż i cieszyć się swobodą. Bezdzietna para wybierze raczej samolot – szybko i wygodnie.
Oczywiście, w materiale nie poruszyliśmy wszystkich możliwości pokonania trasy między Polską a Wielką Brytanią (zostają jeszcze połączenia autokarowe czy linie kolejowe), koncentrując się przede wszystkim na skontrastowaniu podróży samolotem (loty stają się bowiem coraz popularniejsze) z przejazdem samochodem, wybieranym nadal przez wielu Polaków.
Życzymy samych udanych podróży!