hull.plInformacja prasowa od BERR (Department for Business, Enterprise & Regulatory Reform) inicjująca:

Kampanię informacyjną na temat Krajowej Płacy Minimalnej skierowaną do polskich pracowników.

Osoby z Europy Środkowo-Wschodniej, które pracują w UK, są skłaniane do upewnienia się, że otrzymują całe wynagrodzenie, które im się należy, a szczególnie stawkę minimalną, która wynosi obecnie £5.52 na godzinę.

Brytyjski rząd chce zwiększyć świadomość Krajowej Płacy Minimalnej wśród polskiej społeczności z Wielkiej Brytanii, a szczególnie wśród tych, którzy nie są zaznajomieni z prawem dotyczącym płacy minimalnej i dlatego narażeni na wykorzystanie.

Aktualna Krajowa Stawka Minimalna dla pracownika to £5.52 na godzinę, jeśli ma on 22 lata lub więcej, £4.60 na godzinę dla pracownika mającego 18-21 lat oraz £3.40 na godzinę dla tych, którzy mają 16-17 lat.

W październiku 2007 roku ilość dni wolnych od pracy w roku zwiększyła się z 20 do 24 dni dla pracowników zatrudnionych na pełny etat (dla pracujących na nie pełny etat zwiększyła się proporcjonalnie). Kolejne wydłużenie urlopu (do 28 dni) nastąpi 1 kwietnia 2009 roku.

Pat McFadden, Minister Stanu ds. Stosunków Pracowniczych komentuje:
„Krajowa płaca minimalna poprawia warunki pracy oraz stopę życiową tym spośród zatrudnionych, którzy są najbardziej wrażliwi. Z kolei zwiększenie ilości dni wolnych od pracy zmieni życie pracowników z całej Wielkiej Brytanii, pozwoli im spędzić więcej czasu z rodzinami oraz w swoich społecznościach”.

Ci, którzy sądzą, że nie otrzymują Krajowej Płacy Minimalnej lub potrzebują porady, mogą liczyć na pomoc. Gwarantująca poufność infolinia 0845 6000 678 może pomóc pracownikom otrzymać, co im należne oraz udzieli wsparcia w we własnym języku. W samym ubiegłym roku infolinia pomogła 14,000 pracownikom odzyskać ponad £3 000 000. Więcej informacji na temat Krajowej Płacy Minimalnej i prawa do urlopu jest dostępne na www.direct.gov.uk/nmw-polish

Informacje dla redakcji:

Wszystkie pytania ze strony przedstawicieli mediów powinny być kierowane do Úny Flynn z biura prasowego BERR, tel: 020 7215 5256, email: una.flynn@berr.gsi.gov.uk

Aby uzyskać materiały graficzne na temat kampanii informacyjnej skierowanej do Środkowoeuropejskiej/Wschodnioeuropejskiej społeczności skontaktuj się z Media Reach dzwoniąc na numer 020 7751 3333.

1. Krajowa Płaca Minimalna została wprowadzona 1 kwietnia 1999 roku i jest częścią rządowej strategii, która ma na celu ustanowienie sprawiedliwości w miejscu pracy i doprowadzenie do tego, że wszyscy pracownicy będą otrzymywać na godzinę przynajmniej Krajową Stawkę Minimalną.

2. BERR to instytucja odpowiedzialna za realizację polityki Krajowej Płacy Minimalnej. HM Revenue and Customs jest odpowiedzialne za wprowadzenie w życie Krajowej Płacy Minimalnej. Aby skontaktować się z poufną infolinią poświęconą Krajowej Płacy Minimalnej należy skorzystać z numeru 0845 6000 678. Dla Irlandii Północnej obowiązuje numer 0845 6500 207. Infolinia służy nie tylko do zgłaszania przypadków nieotrzymywania płacy minimalnej, dostarcza również porad oraz informacji.

3.Pracodawcy, którzy nie płacą Krajowej Płacy Minimalnej, będą musieli zapłacić pracownikom zaległości, mogą również zostać oskarżeni i podlegać nieograniczonej grzywnie. Akty oskarżenia są wnoszone przez HMRC oraz Revenue and Customs Prosecution Office (RCPO). W ubiegłym roku miały miejsce dwa oskarżenia, które zakończyły się ukaraniem pracodawcy.

4. Prawa do urlopu (annual leave) nie mają koniecznie związku z bank i public holidays czy pracownicy w te dni mają wolne, czy otrzymują za te dni specjalne wynagrodzenie, wynika to z ich umowy o pracę. Zmiana w przepisach ma spowodować, że także pracownicy, którzy nie otrzymują wolnego w bank lub public holidays, będą mieli prawo do minimum 4.8 tygodniowego urlopu.

Matylda Setlak- Zwirek