Zdaje się, że już wkrótce do Hull zaczną ściągać tłumy turystów — i to nie tylko dlatego, że w mieście zaczyna się dziać coraz więcej w związku z przyznaniem Hull tytułu Brytyjskiego Miasta Kultury 2017. Rough Guides umieścił Hull na liście miast, które trzeba odwiedzić w 2016 roku.

Nasze miasto znalazło się w zacnym gronie: na liście Rough Guides znajdziemy w tym roku między innymi Mexico City, Amsterdam, Reykjavik czy Vancouver. To bardzo dobra informacja zważywszy, że jeszcze kilka lat temu nasze miasto trafiło na kilka niezbyt dobrze o nim świadczących list (Hull uznane było m.in. za najmniej romantyczne miasto UK).

Decyzję o umieszczeniu Hull na liście 10 miast, które trzeba zobaczyć w 2016 roku, Rough Guides uzasadniło następująco: „Miasto pełne jest nowych hoteli i restauracji (…) nie brakuje również klimatycznych knajpek. W mieście znaleźć można ponadto osiem wspaniałych muzeów i urokliwe Stare Miasto z wybrukowanymi uliczkami”. W uzasadnieniu podkreślono także, że miasto w 2017 stanie się Brytyjską Stolicą Kultury.

Autorzy zestawienia wspomnieli również o September Freedom Festival — to coroczne wydarzenie przyciąga do miasta tysiące gości każdego roku i cieszy się niesłabnącą popularnością. Organizowany na jesieni festiwal, podczas którego obejrzeć można występy wielu artystów, stanowi wspaniałe zakończenie sezonu kulturalno-rozrywkowego w Hull.

Na pierwszym miejscu listy Rough Guides znalazł się w tym roku Reykjavik. Tuż za nim uplasowały się Mexico City i południowokoreański Seul. Oprócz nich w zestawieniu pojawiły się także Ljubljana, Nashville, Amsterdam, Vancouver, Agra i Wrocław, który zajął zaszczytne piąte miejsce. Autorzy rankingu zwrócili uwagę na barwne życie studenckie w polskim mieście oraz na wiele imprez kulturalnych. Wrocław został mianowany Europejską Stolicą Kultury i Światową Stolicą Książki w 2016 roku.