Zgodnie z raportem UK Prosperity Index, Hull jest obecnie najgorzej prosperującym miastem w całej Wielkiej Brytanii. Ale już wkrótce może się to zmienić.

Eksperci, którzy tak słabo ocenili Hull przyznając mu najmniej punktów spośród wszystkich 389 miast w Wielkiej Brytanii branych pod uwagę podczas tworzenia raportu, mówią wprost: Hull nie ma się najlepiej. Przyczyną takiej sytuacji naszego miasta jest upadek przemysłu rybołówczego w latach 70. ubiegłego stulecia. Trzeba pamiętać przecież, że przez wiele setek lat port w Hull napędzał gospodarkę miasta, czyniąc je jedną z ważniejszych osad w okolicy. Eksperci uważają jednak, że Hull brakuje aspiracji.

Czy to oznacza, że dla naszego miasta nie ma już szans? Niezupełnie. Autorzy raportu uważają, że bardzo wiele zmienić może nadanie miastu tytułu Brytyjskiej Stolicy Kultury 2017. „Wydarzenia, które zbliżają się wielkimi krokami, połączą na nowo mieszkańców i pokażą, co miasto ma do zaoferowania przyjezdnym” — tłumaczy Harriet Maltby, autorka raportu. Ekspertka uważa, że już wkrótce rozpocznie się proces zmartwychwstawania Hull.

Przewodniczący rady miejskiej, Stephen Brady, powiedział, że już teraz znaleźć można wiele oznak, które dowodzą, że miasto zaczyna znów dynamicznie się rozwijać. Wskazał przy tym na inwestycje o wartości miliarda funtów, które są lub będą wkrótce realizowane.

„Oczywiście, że czeka na nas wiele wyzwań. Ale właśnie po to, żeby móc im stawić czoła, stworzyliśmy wieloletni, długofalowy plan rozwoju miasta, który nie tylko pozwoli rozwiązać istniejące problemy, ale też poszukać perspektyw na zarabianie pieniędzy. Jeśli znajdziemy środki, będziemy mogli dalej inwestować” — tłumaczy Stephen Brady.

Zdaniem przewodniczącego ludzie, którzy odwiedzają Hull, widzą zmiany w stosunku do tego, co można było w mieście zastać jeszcze kilka lat temu. „Widać, że ruszamy do przodu, a nie trwamy w stagnacji. Widać, że podnosi się poziom życia” — twierdzi Brady.

Czy Hull rzeczywiście zaczyna zmartwychwstawać? A może to tylko chwilowe wrażenie związane z City Of Culture 2017?