W ubiegłą sobotę (8 października) Polska Szkoła im. Ireny Sendlerowej w Hull obchodziła okrągłą, 10. rocznicę istnienia! Z tej okazji dyrekcja, a także Rada Rodziców przygotowała wspaniałą uroczystość.

Polska Szkoła im. Ireny Sendlerowej w Hull powstała jesienią 2006 roku. Z inicjatywy kilku nauczycieli i rodziców już we wrześniu 2006 roku naukę w Szkole rozpoczęło 20 uczniów. Ze względu na coraz większe zainteresowanie, z każdym rokiem przybywało zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Szkoła kilka razy zmieniała swoją siedzibę: począwszy od Endeavour High School, przez St Mary’s College aż do obecnej w Bricknell Primary School. W ciągu 10 lat Szkoła zorganizowała i wzięła udział w wielu imprezach, zarówno patriotycznych, jak i sportowych czy integracyjnych. Wśród najważniejszych wymienić należy: Międzykulturowy Festiwal Coolture, sadzenie dębów w ramach akcji „Katyń ocalić od zapomnienia” ku czci ofiar pomordowanych w Katyniu w 1940 roku, udział w zjeździe szkół polonijnych z całej Anglii w Laxton Hall, udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci polskich lotników z Dywizjonu 302. w kościółku św. Katarzyny w Leconfield.

Hull.pl i Polska Szkoła im. Ireny Sendlerowej

Pierwsza wzmianka o powstaniu polskiej szkoły w Hull pojawiła się na łamach nowego wtedy portalu hull.pl w dniu 4 czerwca 2006. Po tym ogłoszeniu w salce przy kościele pw. św. Wilfrida przy Boulevard spotkały się osoby zainteresowane powołaniem pierwszej w mieście Polskiej Szkoły. Następnie, na zaproszenie nauczycieli z Bradford, kilka chętnych osób pojechało do Polskiej Szkoły w Bradford, by w prężnie działającej placówce poobserwować i zasięgnąć opinii na temat założenia i funkcjonowania polskiej szkoły na emigracji. Nieocenionym łącznikiem i źródłem wielu ważnych informacji był pan Waldemar Pniewski, pracownik Polskiej Szkoły w Bradford, a także hufcowy lokalnej drużyny harcerskiej.

Portal hull.pl również wziął udział w obchodach 10. rocznicy powstania Polskiej Szkoły im. Ireny Sendlerowej. Pan Grzegorz Futyma, pomysłodawca i współtwórca Polskiej Szkoły, opowiedział o trudnych początkach Szkoły, o pracy wielu osób zaangażowanych w powstanie pierwszej w Hull polskiej placówki edukacyjnej.

10 lat jak jeden dzień!

Sobotnie zajęcia upłynęły w atmosferze urodzinowej zabawy, a na uczniów Szkoły czekały liczne atrakcje i niespodzianki. O godz.10:30 rozpoczęła się oficjalna cześć obchodów, podczas której obecna dyrektor, pani Joanna Radecka-Pieszczyńska podsumowała 10 lat pracy Szkoły. W imprezie udział wzięli: uczniowie, grono pedagogiczne oraz przedstawiciele rodziców.

Ten wyjątkowy dzień uświetnili zaproszeni znamienici goście: pan Marek Jakubowski, sekretarz Polskiej Macierzy Szkolnej z Londynu, pan Mirosław Sycz, konsul RP z Manchesteru, pani Monika Davison, współzałożycielka i pierwsza dyrektor Szkoły, Konsul Honorowy RP w Hull, profesor Jo Carby- Hall, pani Anna Grzybowska, szefowa Centrum Polskiej Społeczności w Hull, pan Steve Hass, przedstawiciel Bricknell Primary School, byli nauczyciele, wolontariusze i wielu innych. Były wspomnienia, ciepłe słowa, gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. Uczniowie Szkoły zaprezentowali się we wspaniałym programie artystycznym. Nie zabrakło tradycyjnego „sto lat” i okazałego tortu. Słowem: urodziny jak się patrzy!

Całej szkolnej społeczności i wszystkim przyjaciołom Szkoły gratulujemy i życzymy kolejnych lat pełnych sukcesów!