Zima zbliża się wielkimi krokami. Niektórzy z nas już myślą o tym, skąd wziąć pieniądze na ogrzewanie domu. Z pomocą przychodzi jednak rządowy program, dzięki któremu mieszkańcy Wielkiej Brytanii otrzymają nawet  do 140 funtów wsparcia finansowego. 

Program Warm  Home Discount nie cieszy się zbyt dużą popularnością na Wyspach. Wiele osób zwyczajnie nie ma bowiem pojęcia o jego istnieniu! Tymczasem wystarczy spełnić kilka warunków, by znacznie obniżyć swój rachunek za ogrzewanie.

Kto może liczyć na wsparcie?

Aby otrzymać wsparcie, należy spełnić następujące warunki:

  • 12 lipca 2015 roku twój dostawca energii elektrycznej musiał brać udział w programie;
  • tego samego  dnia również nazwisko twoje lub twojego partnera musiało widnieć na rachunku;
  • tego samego dnia otrzymywałeś Guarantee Credit Element z Pension Credit.

Jeśli nie kwalifikujesz się do udziału w inicjatywie Warm House Discount, bo nie otrzymujesz Guarantee Credit Element z Pension Credit, możesz spróbować skontaktować się osobiście ze swoim  dostawcą energii elektrycznej. Jeśli bierze on udział w programie, a ty możesz wykazać, że osiągane przez ciebie dochody są niskie i uzyskujesz z tego tytułu zasiłki, będziesz mógł otrzymać wsparcie finansowe. Warto zaznaczyć, że w programie rządowym Warm House Discount biorą udział wszyscy najpopularniejsi dostawcy energii w Wielkiej Brytanii. Pełną listę koncernów energetycznych możesz znaleźć na stronie internetowej GOV.uk.

Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Jeśli kwalifikujesz się do udziału w programie Warm House Discount, jeszcze na jesieni (a najpóźniej 24 grudnia 2015 roku)  otrzymasz pismo z informacją o tym, że zniżka zostanie naliczona automatycznie.

W niektórych przypadkach będziesz musiał jednak samodzielnie wystąpić o przyznanie wsparcia finansowego – wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziesz w piśmie, które otrzymasz. Ostateczny termin składania wniosków o  przyznanie zapomogi przypada 29 stycznia przyszłego roku.

Jeśli uważasz, że kwalifikujesz się do programu, lecz nie otrzymałeś pisma urzędowego w tej sprawie, możesz skontaktować się z konsultantem zajmującym się programem Warm House Discount pod numerem telefonu 0345 603 9439. Infolinia czynna jest w dni robocze od 8.30 do 16.30.

A jeśli ogrzewasz dom inaczej, niż za pomocą energii elektrycznej?

Możesz liczyć również na wsparcie w ramach zasiłku Cold Weather Payment. Wysokość zapomogi wynosi 25 funtów za każde 7 dni  zimnej pogody między 1 listopada a 31 marca każdego roku. Zasiłek zostanie wypłacony najpóźniej w ciągu 14 dni i trafi na to samo konto, na które przelewane są pieniądze z zasiłków.

Zasiłek Cold Weather Payment mogą otrzymać osoby, które pobierają:

  • Pension Credit
  • Income Support
  • Jobseeker’s Allowance
  • Employment and Support Allowance
  • Universal Credit

Więcej informacji na temat tego, komu przysługuje zasiłek, znajdziesz na stronie rządowej GOV.uk.

Warto dodać, że nie musisz występować o przyznanie wsparcia w ramach Cold Weather Payment – zasiłek zostanie wypłacony  automatycznie, jeśli jesteś osobą uprawnioną do jego otrzymania.
Jeśli nie otrzymałeś zasiłku, lecz uważasz, że powinieneś go dostać, skontaktuj się z najbliższym biurem Jobcentre Plus.

Dalsze informacje na ten temat znajdziesz na stronie GOV.uk.

Aby sprawdzić, na jaką pomoc ze strony rządu możesz liczyć, odwiedź tę stronę i skorzystaj z narzędzia, które się tam znajduje.