Czy wiesz, że najwyższy stojący głaz w Wielkiej Brytanii znaleźć można w  East Yorkshire? I chociaż Rudston Monolith nie jest najbardziej znanym, ani też najstarszym głazem, to z pewnością warto go zobaczyć. Dlaczego?

Na Wyspach można znaleźć wiele innych monolitów, które są starsze i bardziej znane. Żaden jednak nie może rozmiarami równać się głazowi z East Yorkshire. Monolit wysoki jest na ponad 25 stóp i uważa się, że w okolicach Bridlington stoi już od 1600 roku przed Chrystusem!

Co ciekawe, początkowo wokół głazu były tylko pola – i nic więcej. Sam monolit był jednak prawdopodobnie miejscem kultu, w którym gromadzili się ludzie.

W późniejszych wiekach zdecydowano jednak o wybudowaniu kościoła tuż obok głazu z Bridlington. Ludzie, którzy przyjęli już chrześcijaństwo, nie musieli już więcej spotykać się pod gołym niebem, by wspólnie się modlić. Historycy podejrzewają, że poziom gruntów otaczających teren, na którym powstała świątynia, został podniesiony w sposób sztuczny o około 1,5 metra – a wszystko po to, by monolit nie był wyższy od wieży kościelnej.

Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone jeszcze w XVII wieku przez Sir Williama Stricklanda wykazały, że na powierzchni ziemi widać jedynie… około połowy całego monolitu. Jeśli to prawda, to cały głaz musiałby prezentować się niezwykle imponująco!

Archeolodzy sądzą, że głaz został przetransportowany do Rudston z oddalonej o około 10 mil miejscowości Cayton (Cornelian) Bay. Niewykluczone, że osadnicy odpowiedzialni za ustawienie monolitu w tym miejscu uznali, że głaz ma niezwykłą moc ze względu na odciśnięte w nim skamieniałe odciski dinozaurów. Uważa się także, że to właśnie od tego głazu pochodzi nazwa miejscowości Rudstone („Rood-Stane”, co z kolei oznaczało w staroangielskim „Cross Stone”).

Legenda głosi, że przy głazie z Rudston składano kiedyś ofiary z ludzi. Jest to dość prawdopodobne, zważywszy na to, że podczas wykopalisk archeologicznych wokół głazu wielokrotnie znajdowano czaszki ludzkie.