To już ostatnia część poradnika. Tym razem piszemy o przepisach drogowych w Szwajcarii, Austrii i w Polsce. Wszystkie podane prędkości dopuszczalne dotyczą samochodów osobowych bez przyczepki, a najważniejsze informacje wyróżnione zostały — ponownie — pogrubioną czcionką!

Szwajcaria

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h. Na drogach krajowych — 80 km/h. Na drogach ekspresowych — 100 km/h, a na autostradach— 120 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — światła mijania koniecznie należy włączać przez całą dobę.

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy.

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy, chyba że używa zestawu głośnomówiącego, a rozmowa go nie rozprasza. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Austria

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to od 30 km/h (Graz) do 50 km/h. Poza terenem zabudowanym — 100 km/h. Na autostradach— 130 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — światła mijania koniecznie należy włączać tylko w nocy. Przy złych warunkach atmosferycznych i przy słabej widoczności należy włączyć światła mijania także w ciągu dnia.

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów, apteczka, gaśnica.

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy. Można używać tylko zestawu głośnomówiącego (a nie słuchawki!). Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,49 promila.

Polska

Na koniec przypominamy o podstawowych zasadach ruchu drogowego w Polsce. W końcu wielu z nas to właśnie Polskę wybiera na cel swoich wakacyjnych wojaży po Europie!

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h w godzinach 5:00 — 23:00 oraz 60 km/h w godzinach 23:00 — 5:00. Poza terenem zabudowanym — 90 km/h. Na drogach ekspresowych o jednej jezdni — 100 km/h, a o dwóch jezdniach — 120 km/h. Na autostradach limit prędkości wynosi w Polsce 140 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — światła mijania koniecznie należy włączać przez całą dobę.

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy, gaśnica.

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy, chyba że używa słuchawki Bluetooth lub zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi tylko 0,2 promila.